Zarabianie na Instagramie wcale nie musi być trudne. Oto kroki, które warto poznać!

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez Instagrama. Owszem, aplikacja ta – przynajmniej na razie – nie jest w stanie poważnie zagrozić Facebookowi, ale trzeba przyznać, że każdego miesiąca notuje ona aż miliard wejść. Jest to zatem potężne medium społecznościowe i… tylko społecznościowe. Bądź co bądź, przynajmniej na razie Insta nie wprowadza narzędzi, które umożliwiałyby zarabianie pieniędzy. Tak, aplikacja do zarabiania na Instagramie (poza samym Instagramem) nie istnieje.

Gdzie tkwi haczyk?

Mimo to, użytkownicy Instagrama zarabiają i to nieraz bardzo duże pieniądze. Bo choć narzędzie to nie jest niczym pracodawcą, to jednak dysponuje ono narzędziami, dzięki którym można zarabiać z nim w sposób pośredni. Nawiasem mówiąc, o tym, że jest to potężny rynek potencjalnych odbiorców nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Oprócz wspomnianej liczby miesięcznych odwiedzin, korzystanie z tej platformy zajmuje użytkownikowi średnio 28 minut dziennie. Co więcej, aż 200 milionów jej użytkowników odwiedza w ciągu dnia przynajmniej jeden profil biznesowy. Mało tego! Jedna reklama na Instagramie może dotrzeć do nawet 840 milionów użytkowników. Czyż takie liczby nie robią wrażenia?

Jak to wszystko działa?

Oczywiście Instagram nie jest platformą do zarabiania pieniędzy. Niezależnie od tego, jak go traktujemy, jest to wciąż popularna aplikacja społecznościowa, w której – tak jak w Facebooku – udostępnia się filmy, zdjęcia i inne materiały multimedialne. Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać, że to, co udostępniane jest w tym popularnym medium społecznościowym, może dotrzeć do setek, tysięcy lub nawet kilkuset tysięcy użytkowników. Jest to olbrzymi potencjał marketingowy, który warto wykorzystać jako środek do zarabiania pieniędzy. Co więcej, zarabiać z Instagramem można na wiele różnych sposobów.

Księgowość online czy w biurze rachunkowym? Zobacz, co lepiej sprawdzi się w twoim przypadku

Zarabianie z Instagramem – trzy najpopularniejsze metody

Jak zarabiać na Instagramie? Otóż można to zrobić na trzy podstawowe sposoby, to jest:

– poprzez prowadzenie własnej działalności i reklamowanie swoich produktów za pośrednictwem tej sieci społecznościowej,
– jako partner marketingowy, którego zadaniem jest promowanie produktów i usług osób trzecich i pobieranie z tego tytułu prowizji,
– jako influencer, którego zadaniem jest udostępnianie postów sponsorowanych pod konkretne marki i ich produkty.

1. Praca jako influencer – to chyba najtrudniejsza metoda zarabiania pieniędzy za pośrednictwem tego medium społecznościowego. Trzeba jednak przyznać, że pisanie i udostępnianie postów sponsorowanych może być bardzo opłacalne. Oczywiście wszystko zależy tu od liczby obserwujących, których musi być mnóstwo, aby dana kampania przyniosła oczekiwane rezultaty. Jak bardzo opłacalne może być zarabianie na Instagramie za pośrednictwem postów sponsorowanych? Okazuje się, że kwota za pojedynczy post może wahać się od 100 złotych do nawet… 500 000 dolarów. Tak, tyle właśnie pobiera Selena Gomez za swój pojedynczy wpis. Zwykły Kowalski też może tyle zarabiać, ale musi być znany i posiadać 170 milionów obserwujących go osób.

2. Sprzedaż produktów własnych. Na Instagramie można zarabiać również w bardziej tradycyjny sposób. Niestety, taka forma zarabiania jest bardzo czasochłonna. Wszystko zaczyna się od wypuszczenia własnego produktu (ewentualnie usługi), który to – gdy już powstanie – będzie musiał zostać odpowiednio wypromowany. Problem w tym, że promocja ta może dotrzeć do wszystkich użytkowników serwisu, a nie do tych którzy znajdują się w bliskim sąsiedztwie. Trudno bowiem sądzić, aby obserwujący np. z Bliskiego Wschodu, byli zainteresowani zakupem smacznej i zdrowej ekożywności z Polski.

3. Programy partnerskie – to forma współpracy, która dla początkujących użytkowników Instagrama może być prosta i łatwo przyswajalna. Mechanizm ten współpracy jest dość prosty. Wystarczy, że użytkownik platformy zapisze się do odpowiedniego programu partnerskiego, a następnie zacznie udostępniać określone dobra należące tak naprawdę do innych osób. Jeśli za pośrednictwem strony użytkownika dojdzie do sprzedaży, to automatycznie naliczana jest mu stosowna prowizja. Jej wartość jest bardzo zróżnicowana i może wynieść od zaledwie 2 procent, do aż 75 procent wartości całego produktu. Trzeba też przyznać, że w tym modelu zarabiania użytkownik Instagrama nie musi w zasadzie nic robić, tylko rozbudowywać swoją liczbę kontaktów. Dzięki temu rośnie prawdopodobieństwo, że sprzedaż w niedługim czasie wzrośnie.

Podsumowując, zarabianie z Instagramem jest możliwe i to na wiele sposobów. Kwestią otwartą pozostaje pytanie, która z tych metod będzie dla danej osoby najlepsza.

Zobacz też, dlaczego warto być ostrożnym na aukcjach internetowych

Redakcja ecomanager.pl