Aukcje internetowe – dlaczego warto być ostrożnym?

Nie ma co ukrywać, dla większości osób nabywanie produktów w sieci staje się coraz częstszą praktyką. Wszystko dlatego, że oferta sklepów internetowych jest bardzo bogata i zróżnicowana, kurier dostarcza wybrany towar prosto pod drzwi, a w internecie bardzo często można trafić na różnego rodzaju promocje i rabaty. Śmiało można powiedzieć że zakupy w sklepach internetowych to oszczędność pieniędzy i czasu. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że różnego rodzaju licytacje internetowe to wręcz raj dla oszustów, którzy ten sposób naciągają naiwnych na pieniądze.

Na jakie aukcje internetowe trzeba uważać?

Pomimo tego, że w sieci można trafić się naprawdę atrakcyjne promocje, to jednak niepokój klienta powinny wzbudzić aukcje internetowe, których atrakcyjność jest wręcz niemożliwa. Różnego rodzaju super okazje oczywiście nie zawsze pochodzą od nieuczciwych sprzedawców, jednak warto być w ich przypadku podwójnie ostrożnym. Nieuczciwi sprzedawcy bardzo często na swoich aukcjach drobnym drukiem zamieszczają różnego rodzaju ostrzeżenia – przykładowo, że licytacja internetowa nie dotyczy przedstawionego na zdjęciach towaru, bądź przedmiotem jest jedynie jego zdjęcie. Na szczęście większość portali aukcyjnych zamieszcza opinie innych klientów dotyczących wybranych sprzedawców. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zapoznać się z tymi ocenami.

Zobacz, jak wykorzystując pasje, możesz zarabiać w domu

Licytacje internetowe, na co jeszcze uważać?

Osoby, które są zainteresowane przedmiotem wystawionym na aukcji internetowej, z pewnością powinny jak ognia unikać dogadywania się ze sprzedawcą na zakup towaru poza portalem. Sprzedawcy bardzo często namawiają klientów, sugerując, że w ten sposób mogą ominąć różnego rodzaju prowizje narzucone przez portale internetowe. Bardzo często jednak w takiej sytuacji klient, który zrobi przelew, zostaje z niczym. Nieuczciwy sprzedawca się ulatnia, a towar nigdy nie dociera. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wybór płatności przy odbiorze, chociaż i tutaj trzeba nalegać, by móc otworzyć paczkę przy kurierze i sprawdzić jej zawartość.

Co w sytuacji, gdy padło się ofiarą oszustwa?

Jeśli chodzi o aukcje internetowe, to można śmiało powiedzieć, że jest to wylęgarnia różnego rodzaju nieuczciwych osób. Warto pamiętać o tym, że oszustw nawet na najniższe kwoty nie warto bagatelizować. Jeśli padło się ofiarą oszusta, należy o tym jak najszybciej poinformować administrację portalu internetowego, a także zachować różnego rodzaju dokumentację związaną ze sprawą. Jedynym możliwym wyjściem z sytuacji jest udanie się do najbliższej jednostki policji i złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Jest szansa, że policja, która będzie dysponować numerem konta bankowego oszusta, a także jego innymi danymi, będzie w stanie go namierzyć.

Krótko mówiąc, licytacje internetowe są doskonałym sposobem na to, by kupić wymarzony towar w niskiej i korzystnej cenie. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że nie wszyscy sprzedawcy zamieszczają uczciwe oferty. Dlatego warto mieć się na baczności i uważać, w której aukcji internetowej składa się ofertę. Na szczęście, coraz większa liczba portali internetowych posiada różnego rodzaju zabezpieczenia, które mają za zadanie chronić kupujących przed oszustami. Sprawdzenie ocen, porównywanie ofert, sprawdzanie sprzedawców – to wszystko może znacznie zmniejszyć ryzyko, że padnie się ofiarą internetowego oszusta. Pomimo wszystko, licytacje internetowe cieszą się ogromną popularnością, a walka o licytowane przedmioty bywa naprawdę zażarta.

Przeczytaj również na temat zarabiania na Instagramie, to naprawdę nie takie trudne 🙂

Redakcja ecomanager.pl