Księgowość online czy przez biuro rachunkowe?

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że prowadzenie firmy wiąże się nie tylko ze sprzedażą towarów lub usług, lecz również z prowadzeniem księgowości. Można oczywiście kupić specjalny program do księgowości i zajmować się tym samodzielnie, lecz nie da się ukryć, jest to nie tylko dość czasochłonne, co dodatkowo skomplikowane, jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Z tego powodu coraz więcej firm sięga albo po wynajęcie biura rachunkowego, albo po księgowość online. Jaka forma prowadzenia księgowości będzie lepsza?

Charakterystyka biura rachunkowego

Na czym polega korzystanie z biura rachunkowego? Sprowadza się to tak naprawdę do dostarczenia zewnętrznej księgowości raz w miesiącu wszystkich wymaganych dokumentów, które potrzebne są do rozliczenia firmy. Można to zrobić osobiście, lecz również wysyłkowo, czyli poprzez pocztę lub kuriera. Jest to oczywiście jedna z najważniejszych wad takiego sposobu rozliczania. Kolejną jest brak bieżącego dostępu do wszystkich księgowych informacji, a także nie da się ukryć, stosunkowo wysoki koszt prowadzenia księgowości w porównaniu z prowadzeniem księgowości online. Jakie są jednak zalety takiego rozwiązania? Dlaczego warto się zdecydować na biuro rachunkowe?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że wynajmując zewnętrzne biuro rachunkowe, to właśnie ono przejmuje pełną odpowiedzialność za rozliczanie się z urzędem skarbowym. Do innych ważnych zalet zaliczają się takie sprawy jak możliwość osobistego kontaktu z biurem, przypominanie o terminach rozliczeń czy też współpraca z naprawdę doświadczonymi i wysoko wykwalifikowanymi specjalistami. Oprócz tego zauważyć trzeba, że biuro rachunkowe jest wyraźnie tańsze niż prowadzenie takiej księgowości samodzielnie i zatrudnianie własnego działu księgowego.

Zobacz, jak możesz uzyskać kredyt dla nowych firm

Prowadzenie księgowości online — czym się charakteryzuje?

Pomimo tego, że coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie zewnętrznego biura rachunkowego do prowadzenia księgowości swojej firmy, w dalszym ciągu rozwiązanie to nie jest dla wielu osób odpowiednie. Obecnie w jego przypadku wady sprawiają, że mimo wszystko poszukiwane jest nieco inne rozwiązanie problemu konieczności prowadzenia księgowości. Rozwiązaniem wielu tych kłopotów jest księgowość online. Na czym ona polega?
Księgowość online opiera się na wykorzystaniu specjalistycznego programu do księgowości, który dzięki niezwykle wyspecjalizowanym algorytmom sprawia, że cały proces jego użytkowania jest nie tylko bardzo prosty, lecz również szybki.
Jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania? Przyjmuje się, zdecydowanie największym plusem jest swobodny dostęp do danych księgowych firmy właściwie o każdej porze dnia i nocy, bez względu na dzień tygodnia, z właściwie dowolnego miejsca na świecie. Co więcej, taka forma księgowości pomimo swojego zaawansowania technologicznego jest zdecydowanie najtańsza. Jej koszt jest niższy nie tylko od klasycznego działu księgowego w firmie, lecz również od wynajmowanego zewnętrznego biura rachunkowego. Kolejną bardzo ważną zaletą jest możliwość automatycznego generowania dokumentów, tworzenia baz danych, a także prowadzenia rejestrów.
Oczywiście trzeba również mieć na uwadze to, że taka forma księgowości ma pewne wady. Przede wszystkim trzeba na własną rękę śledzić wszelkie zmiany podatkowe i prawne, aby uniknąć błędów, które potencjalnie mogą się pojawić po aktualizacji programu. Co więcej, taka forma księgowości ze względu na dość proste działanie, może być wykorzystywana jedynie przez mikro i małe przedsiębiorstwa. Na sam koniec warto jeszcze zauważyć, że taka forma księgowości nie daje możliwości kontaktu z prawdziwym księgowym, co często jest bardzo potrzebne.

Dowiedz się, jak możesz zarabiać na Instagramie

Redakcja ecomanager.pl