Jak można uzyskać kredyt dla nowych firmy?

Mało która firma już w pierwszych miesiącach działalności może podejmować się dużych projektów, w tym inwestycyjnych, z wypracowanych dochodów. Zwykle pieniądze na tego typu nakłady pochodzą z kapitału początkowego wpłaconego przez właścicieli/inwestorów lub z kredytów i pożyczek. Jednak zdobycie finansowania z banku w przypadku firmy, która działa zaledwie kilka- kilkanaście miesięcy jest dużo trudniejsze, niż w przypadku firm o ugruntowanej pozycji rynkowej. W tym artykule podpowiemy, jak można uzyskać kredyt dla nowych firm.

Kredyt dla nowych firm – czym różni się od innych kredytów korporacyjnych?

Praktycznie wszystkie instytucje finansowe bardzo chętnie udzielają kredyty korporacyjne. Takie kredyty, głównie z uwagi na ich wielkość, pozwalają bankom generować spore dochody. Do tego przedsiębiorstwa o wiele lepiej rozumieją zasady działające w finansach, co za tym idzie, takie kredyty obarczone są mniejszym ryzykiem. Nie dotyczy to jednak kredytów dla nowych firm, czy inaczej kredytów na start. Takie kredyty można uzyskać tylko w kilku bankach, większość banków wymaga jednak by prowadzić działalność od 6 nawet do 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o finansowanie.

Firmy już na początku swojej działalności potrzebują pieniędzy by sfinansować chociażby wyposażenie i narzędzia wymagane przez rodzaj prowadzonej działalności. Choć te inwestycje są mniej spektakularne, bez nich firmy nie są w stanie rozwinąć pełnych mocy przerobowych. Właśnie na takie inwestycje przewidziany jest kredyt na start, ale może on również służyć pokryciu kosztów pierwszych kampanii reklamowych, czy zapewnić odpowiednie stany magazynowe materiałów i towarów.

Kredyty korporacyjne mogą mieć różną formę, nie inaczej jest w przypadku kredytów na start. Nowym firmom banki najczęściej oferują kredyty obrotowe, lub limity w ramach rachunku obrotowego. Nie mniej popularne są kredyty na konkretny cel związany z działalnością. Duże inwestycje wymagają często twardych zabezpieczeń, w takich sytuacjach banki oferują najczęściej jakiś kredyt hipoteczny dla firm.

Poznaj też podstawy wymiaru składek

Co zrobić, by uzyskać kredyt dla nowych firm?

Banki mają bardzo różne wymagania, jeśli chodzi o udzielanie kredytów dla początkujących firm, jednak do powtarzających się podstawowych wymagań należą: posiadanie rachunku firmowego (najlepiej w danym banku), by firma była w pełni zarejestrowana, oraz by prowadziła wymaganą przez bank ewidencję np. książkę przychodów i rozchodów. Do tego banki mogą przedstawiać szereg innych wymagań, dzięki którym nie tylko ocenią możliwości powodzenia danego projektu, ale przede wszystkim oszacują zdolność kredytową firmy. Co za tym idzie banki będą interesowały się historią kredytową firmy, a w przypadku spółek osobowych i działalności prowadzonej osobiście, także historią kredytową właścicieli firmy.

Jednym z często wymaganych przez banki dokumentów jest biznesplan. Dotyczy to zwłaszcza firm, które dopiero wchodzą na rynek, działają zaledwie kilka miesięcy, lub chcą uruchomić nową odnogę swojej działalności. Biznesplan to dokument, który powinien zawierać szczegółowy opis pomysłu na biznes, oraz szczegółowy plan finansowy. Dla banku ważne jest to, czy zawarty w biznesplanie pomysł ma realne szanse powodzenia oraz czy przychody i koszty zawarte w planie finansowym zostały oszacowane ostrożnie. To znaczy, że przychody nie zostały zawyżone, a koszty są kompletne i na realnym poziomie. Od oceny planu zależało będzie, czy i na jakich zasadach bank udzieli ewentualnego kredytu.

Inną formą kredytu dostępnego już na starcie będzie kredyt hipoteczny dla firm, czyli kredyt, którego zabezpieczeniem będzie jakaś nieruchomość. W takiej sytuacji bank, obok oceny zdolności i historii kredytowej, wyceni także wartość takiego zabezpieczenia. Najczęściej banki są skłonne udzielać kredytu tylko do wartości nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenia kredytu.

Przeczytaj również na temat ubezpieczania nieruchomości– czy naprawdę warto?

Redakcja ecomanager.pl