Telepraca a praca zdalna

W dobie pandemii COVID-19 ludzie zmuszeni zostali do pracy zdalnej. Jednakże nie oznacza to wcale, że kiedy pandemia znacznie odpuściła, praca zdalna przestała mieć tak duże znaczenie. Wręcz przeciwnie, wiele firm zdecydowało się na rozszerzenie działalności zdalnej. Można powiedzieć, że praca zdalna stała się standardem w większości obecnych firm.

Telepraca a praca zdalna – różnice

Rozwój technologii sprawił, iż praca zdalna w domu stała się czymś powszechnym i jak najbardziej normalnym. Jest to często wykorzystywane rozwiązanie przez wiele przedsiębiorstw, przynoszące zyski zarówno pracownikom, jak i pracodawcy. Kwarantanna, a także historia pokazują, że praca zdalna może być czasem jedynym wyjściem z sytuacji. Niemal pół wieku temu telepraca była wielkim przełomem. Ten model świadczenia obowiązków już kiedyś wyraźnie pokazywał, jak pozytywny ma wpływ nie tylko na działalność przedsiębiorstw, ale także środowisko naturalne. Wiele pozytywów można także zaobserwować przy funkcjonowaniu miast. Dosyć ciekawym jest fakt, iż w przeciwieństwie do telepracy, praca zdalna nie ma swojej definicji w obowiązujących przepisach. Różnice pomiędzy pracą zdalną a telepracą są duże, choć w wielu aspektach wyglądają bardzo podobnie.

Przeczytaj również jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą

telepraca a praca zdalna

Jack Nilles, który uczestniczył w projektach NASA, wprowadził do obiegu pojęcie telepracy. Wiąże się to było z potrzebą zastąpienia uciążliwych dojazdów przez możliwości, jakie dawał rozwój technologiczny. Ponadto Nills twierdził wtedy, że codzienne dojeżdżanie do pracy wcale nie jest konieczne. Do realizacji zadań służbowych można podjąć się także dzięki telekomunikacji. Różnica między pracą zdalną a telepracą jest taka, że telepraca była możliwa jedynie przy użyciu telefonów,. W dzisiejszych czasach do dyspozycji są praktycznie nieograniczone zasoby szybkiego internetu.

Praca zdalna definicja

Pracę zdalną możemy zdefiniować jako pracę na odległość lub pracę online czy e-pracę. Należy ją rozumieć jako organizację pracy, która funkcjonuje zgodnie z zasadami przedsiębiorstwa. Pracownicy nie świadczą tutaj w danym momencie pracy bezpośrednio w oddziale lub jednostce. Do ich dyspozycji pozostają za to środki komunikacji elektronicznej, czyli komputer, internet oraz telefon.

Praca zdalna, pomimo rozproszenia pracowników, pozwala na działanie zgodne z regułami, które określa dany pracodawca. Oczywiście w przedsiębiorstwie obowiązuje nadal ustalony schemat organizacyjny, w którym jasno są ustalone relacje przełożony – pracownik i pracownicy, którzy pracują w zespole.

Bez wątpienia można uznać więc, że pojęcie pracy zdalnej nie dotyczy tyle charakteru pracy, co miejsca w jakim jest wykonywana. Ponadto ważnym elementem jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, a także urządzeń niezbędnych do komunikowania się.

Mamy nadzieję, że telepraca a praca zdalna nie będzie już dla ciebie problematyczna do odróżnienia.

Zobacz również https://ecomanager.pl/co-to-jest-kalkulator-zdolnosci-kredytowej/

Redakcja ecomanager.pl