Co to jest kalkulator zdolności kredytowej?

Zdolnością kredytową możemy określić kwotę, jaką dana osoba może pożyczyć w banku. Warto zaznaczyć, iż wysokość tej kwoty jest zależna od sytuacji finansowej osoby starającej się o kredyt w banku. Bank bierze pod uwagę zarówno wysokość zarobków, jak i zobowiązań oraz liczbę osób na utrzymaniu. Kto więc ma większą zdolność kredytową? Singiel czy osoba zamężna posiadająca dzieci? Skorzystaj z możliwości jaką jest kalkulator zdolności kredytowej. Dzięki niemu prościej oszacujesz, na jaki kredyt możesz liczyć

Dlaczego zdolność kredytowa spada w czasie?

Każdy bank inaczej ocenia zdolność kredytową. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli jeden z banków odmówi nam kredytu, ponieważ w przypadku kolejnego banku, który odwiedzimy, może się okazać, że zostaniemy przyjęci z otwartymi rękoma. Warto więc odwiedzić kilka instytucji. Z jednej strony sprawdzimy oferty banków, z drugiej zaś znacznie zwiększymy swoje szanse na kredyt.

Na samym początku bank oczywiście musi sprawdzić, jaką kwotę jesteśmy w stanie spłacać. W przypadku kredytu hipotecznego i chęci pozyskania kredytu o oprocentowaniu zmiennym, dla instytucji ważne są np. ciągle rosnące w ostatnim czasie stopy procentowe. Niestety wiąże się to z podwyżkami rat kredytowych, które należy spłacać. Dlatego też każda podwyżka stóp procentowych, przy stałych dochodach, zmniejsza naszą zdolność kredytową.

Przeczytaj również https://ecomanager.pl/jak-wyglada-wspolne-opodatkowanie-malzonkow/

Zdolność kredytowa kalkulator

Aby sprawdzić swoją zdolność kredytową, najlepszym sposobem będzie skorzystanie ze specjalnego kalkulatora. Kalkulator zdolności kredytowej wyliczy, jaka kwota jest dla nas dostępna w danym banku.

Korzystanie z kalkulatora zdolności kredytowej jest bardzo proste i wystarczy wypełnić odpowiednie pola formularza, aby otrzymać wynik. Z tego też powodu należy przygotować następujące dane:
– całkowity dochód netto członków rodziny, która zamieszkuje dane gospodarstwo domowe, a w przypadku singla jego stałe dochody
– okres, w jakim chcemy spłacać kredyt. Im dłuższy, tym rata kredytowa będzie niższa
– całkowita wysokość aktualnych zobowiązań spłacanych co miesiąc
– przyznane limity na kartach kredytowych i rachunkach w bankach
– całkowita wartość wszystkich dodatkowych zobowiązań np. alimentów
– liczba osób w rodzinie (nie dotyczy singli).

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Wiemy już, co jest ważne dla instytucji w przypadku przydzielania kredytu. Warto więc zadbać, aby nasze szanse na otrzymanie go były duże. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zadbać o spłatę innych, wcześniej zaciągniętych kredytów, zamknięcie linii kredytowych. Dobrym pomysłem będzie także zrezygnowanie z kart kredytowych.

kalkulator zdolności kredytowej

Kolejnym dobrym sposobem na poprawienie zdolności kredytowej jest znalezienie współkredytobiorcy. Dochody w takim przypadku będą sumowane, co niewątpliwie przełoży się na zwiększenie zdolności kredytowej.

Najprostszym jednak sposobem na zwiększenie szansy przyznania kredytu z banku jest wydłużenie okresu kredytowania. W większości banków maksymalny okres, w którym możemy spłacać kredyt to 35 lat. Należy jedna mieć na uwadze, iż każdy bank ma inne procedury związane z obliczaniem zdolności kredytowej.

Zobacz także jak powinno wyglądać harmonogramowanie czasu pracy

Redakcja ecomanager.pl