Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca praca w norwegii

Praca w Norwegii – wszystko co musisz wiedzieć przed emigracją

Data publikacji 21 grudnia 2021

Norwegia już od dziesiątek lat jest bardzo popularnym celem polskich emigracji zarobkowych. Nic w tym dziwnego, w końcu szacuje się, że średnie zarobki polskich emigrantów, w przeliczeniu na złotówki, wynoszą około 20 tysięcy złotych. Jednak praca w Norwegii, choć przyjemna i dobrze płatna, w praktyce wygląda zupełnie inaczej niż wyobraża to sobie większość wyjeżdżających Polaków. O czym pamiętać przed emigracją zarobkową do Norwegii? Czy to się naprawdę opłaca? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Praca Norwegia – czego Norwedzy wymagają od Polaków?

Najlepiej będzie zacząć od tego kto może podjąć się pracy w Norwegii. Wbrew pozorom na znalezienie stanowiska mogą liczyć nawet osoby z niskimi kwalifikacjami zawodowymi, chociaż oczywiście przychodzi im to nieco trudniej niż wykształconym migrantom z doświadczeniem. Konieczna jest natomiast znajomość języka norweskiego albo angielskiego, ponieważ pracodawcy znacznie chętniej przyjmują pracowników, z którymi nie mają utrudnionego kontaktu. Dlatego warto również wykupić sobie norweski numer telefonu, którego obecność w CV czasami potrafi zmienić decyzję o zatrudnieniu.

Przeczytaj też, jak wygląda wypowiedzenie umowy przez pracownika

Curriculum Vitae na norweskim rynku pracy

Skoro już o CV mowa to powiedzmy sobie kilka słów na temat tego jak powinno ono wyglądać. Zarówno curriculum vitae, jak i ewentualny list motywacyjny powinny być krótkie i zawierać jedynie niezbędne treści. Ponadto, jeżeli zna się tylko język angielski, warto również znaleźć kogoś kto przetłumaczy CV na norweski i wysłać do pracodawcy obie wersje dokumentu. Z kolei tym co często dziwi migrantów jest fakt, że do CV w Norwegii nie dodaje się ani zdjęcia ani klauzuli.

Norwegia praca – jakie są jej warunki?

Warunki pracy w norweskich zakładach są całkiem atrakcyjne, zwłaszcza gdy porównuje się je do polskich miejsc pracy. Pracownicy dostają wiele dodatków, a ich maksymalny czas pracy wynosi 9 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień. Ponadto decydując się na nadgodziny można liczyć na co najmniej 140% normalnej stawki. Najprzyjemniejszym aspektem pracy w Norwegii wydaje się być jednak ponad 20 dni urlopu w roku oraz możliwość wzięcia cztery razy do roku trzydniowego zwolnienia chorobowego, bez podawania większej ilości szczegółów niż złe samopoczucie. Takie „chorobowe” jest opłacane tak samo jak standardowe dni robocze.

Druga strona medalu, czyli koszty utrzymania w Norwegii

Tym co osoby rozważające emigrację zarobkową do Norwegii powinny mieć na uwadze najbardziej są ceny wszystkich usług i produktów na norweskim rynku. Oczywiście, zarobki są bardzo atrakcyjne, jednak przez wysokie koszty utrzymania Norwedzy nie mają znacznie lepszego standardu życia od Polaków. Bochenek chleba, w przeliczeniu na złotówki, potrafi kosztować ponad 10 złotych, a najtańsze mieszkania na wynajem mają czynsz dużo wyższy niż dwa tysiące złotych. Dlatego chcąc wyruszyć za pracą do Norwegii nie trzeba tylko liczyć się z koniecznością odpowiedniego gospodarowania zarobionymi pieniędzmi, ale również przygotować sobie spore oszczędności.

Jak wygląda życie pozazawodowe w Norwegii?

Opinie są podzielone, jednak większość migrantów uważa Norwegię za bardzo przyjemne miejsce do życia. Jest tu wiele ośrodków kultury i pięknych elementów przyrody, a ludzie, choć z reguły zdystansowani, są bardzo mili i otwarci. Nie jest to jednak miejsce dla osób ceniących sobie wysokie temperatury, ponieważ norweskie termometry mało kiedy pokazują temperatury powyżej 20℃ – nawet w samym środku lata.

Dowiedz się, czy wcześniejsza emerytura w Polsce jest możliwa

Redakcja ecomanager.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?