Zakłady wzajemne – co to jest i na czym polegają?

Zakłady bukmacherskie, znane również jako zakłady wzajemne, to popularna forma rozrywki, która polega na typowaniu wyników wydarzeń sportowych, politycznych, czy kulturalnych. Poznajcie historię zakładów bukmacherskich – przyjrzymy się zasadom, jakie rządzą światem bukmacherów.

Historia zakładów wzajemnych

Historia zakładów bukmacherskich jest bogata i sięga czasów starożytnych. Już w prehistorii ludzie lubili zakładać się między sobą. Znajdujemy ślady działalności zakładów bukmacherskich w Babilonii, Syrii, Egipcie, a promocja zakładów sportowych przypisywana jest głównie Grecji oraz Rzymowi, gdzie obstawiano wyniki walk gladiatorów i wyścigów rydwanów.

Kolebką nowoczesnych zakładów bukmacherskich jest Wielka Brytania, gdzie w XVIII wieku Harry Ogden jako pierwszy zaczął przyjmować zakłady na wyścigi konnych. W Polsce zakłady bukmacherskie oficjalnie zaczęły funkcjonować w 1992 roku po zniesieniu monopolu Totalizatora Sportowego.

Dynamiczny rozwój rynku zakładów bukmacherskich nastąpił właśnie w latach 90. XX wieku, kiedy to na rynku pojawiły się pierwsze duże firmy bukmacherskie. Rozwój internetu w XXI wieku sprawił, że zakłady bukmacherskie stały się jeszcze bardziej dostępne, przyczyniając się do ich popularności – wszystko dzięki możliwości obstawiania online lub przez aplikacje bukmacherskie.

Zasady działania zakładów wzajemnych

Zakłady wzajemne to forma umowy między bukmacherem a klientem (graczem), w której gracz stawia pieniądze na konkretny wynik wydarzenia sportowego lub innego typu zdarzenia. Jeśli przewidywania gracza okażą się prawdziwe, bukmacher wypłaca wygraną według ustalonych kursów.

Bukmacher to firma lub osoba, która przyjmuje zakłady od graczy. Bukmacherzy ustalają kursy na różne zdarzenia, które odzwierciedlają prawdopodobieństwo danego wyniku. Kursy te mogą się zmieniać w zależności od wielu czynników, takich jak aktualna forma zespołów, kontuzje kluczowych graczy, warunki pogodowe itp.

Rodzaje zakładów

W zakładach wzajemnych wyróżnia się wiele różnych typów zakładów. Najpopularniejsze to:

  • Zakłady pojedyncze – stawianie na pojedynczy wynik wydarzenia.
  • Zakłady akumulowane (kombinacyjne) – połączenie kilku zakładów pojedynczych w jeden. Wszystkie typy muszą być trafne, aby wygrać.
  • Zakłady systemowe – podobne do zakładów akumulowanych, ale nie wymagają trafienia wszystkich typów, aby otrzymać wygraną.
  • Zakłady na żywo – obstawianie wydarzeń w czasie rzeczywistym, z kursami aktualizowanymi na bieżąco.

Regulacje w świecie zakładów wzajemnych

Wygrane są wypłacane na podstawie kursów obowiązujących w momencie zawarcia zakładu. Kursy te są mnożnikiem stawki, co oznacza, że im wyższy kurs, tym większa potencjalna wygrana. Warto jednak pamiętać, że wysokie kursy oznaczają też większe ryzyko.

W wielu krajach działalność bukmacherów jest ściśle regulowana przez państwo. Bukmacherzy muszą posiadać odpowiednie licencje, a gracze powinni upewnić się, że korzystają z usług legalnie działających firm. W Polsce istnieje rejestr domen zakazanych, na którym znajdują się nielegalni bukmacherzy.

Tylko odpowiedzialne i legalne zakłady wzajemne

Ważnym aspektem zakładów sportowych jest odpowiedzialne podejście do tego rodzaju rozrywki. Ważne jest, aby pamiętać, że zakłady wzajemne są dostępne tylko dla osób, które ukończyły 18 lat. Należy korzystać wyłącznie z usług legalnych bukmacherów posiadających odpowiednie licencje. Zakłady mogą uzależniać, dlatego ważne jest, by podchodzić do nich z rozwagą.


 Co warto zapamiętać po lekturze? Historia zakładów bukmacherskich pokazuje, jak głęboko zakorzenione są one w kulturze ludzkiej. Rozwój technologii przyniósł nowe możliwości, ale też nowe wyzwania. Pamiętając o zasadach odpowiedzialnego podejścia do zakładów wzajemnych, można cieszyć się emocjami, które niesie ze sobą obstawianie wydarzeń sportowych, nie narażając przy tym swojego dobrostanu.


Bukmacherzy dostępni na stronie efortuna.pl to legalni bukmacherzy działający w Polsce w oparciu o zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich na terenie RP. Gra u nielegalnych bukmacherów to przestępstwo.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ecomanager.pl