Kto to jest humanista? Cechy i informacje

Humanista wywodzi się z łacińskiego słowa humanitas, co oznacza człowieczeństwo bądź ludzkość. Oznacza to przede wszystkim specjalistę w zakresie nauk humanistycznych oraz człowieka utalentowanego, posiadającego rozległą wiedzę. Znanymi osobami, które były humanistami jest Leonardo da Vinci i Erazm z Rotterdamu. Byli oni przedstawicielami nurtu humanistycznego. W czasach odrodzenia był on niezwykle ważny dla kultury oraz nauki. Humanista stawia człowieka na pierwszym miejscu w swoich zainteresowaniach. Osoba zajmująca się naukami humanistycznymi sporo różni się od tak zwanych ścisłowców.

Czym zajmuje się humanista?

Wiedząc czym zajmują się ścisłowcy, powinniśmy sobie zadać pytanie – kim jest humanista? Mianowicie humanista jest specjalistą od nauk, które dotyczą człowieka. Między innymi jest to filozofia, filologia, kulturoznawstwo, socjologia i wiele innych. Krótko mówiąc nauk tych nie można zbadać bądź przeanalizować za pomocą sposobów matematycznych. Wiele osób ma myślenie stereotypowe na temat humanistów. Twierdzą, że są to osoby, które nie potrafią poradzić sobie z matematyką. Oczywiście jest w tym ziarnko prawdy, lecz nie można wrzucać wszystkich do jednego worka.

Cechy humanisty

Humanista cechuje się w głównej mierze komunikatywnością. Łatwość w posługiwaniu się językiem pozwala na bezproblemowe zrozumienie przekazu. Wszystko to wpływa na otwartość. Jest to niezwykle ważna cecha. Dzięki niej jesteśmy chętni do współpracy z innymi ludźmi. Poza tym pozwala ona nam na rozpoznawanie ludzkich emocji oraz reakcji. Humanista ciągle pragnie rozwijać się oraz poszerzać swoją wiedzę. Taka osoba często jest obeznana w więcej niż jednej dziedzinie nauki. Dlatego rozbudowanie zakresu swoich obowiązków nie sprawi jej większego problemu. Ogromną zaletą humanisty jest szybkie przyswajanie nowych informacji, a także sprawność w ich pozyskiwaniu. Jest to sporą pomocą podczas nauki języków obcych. Najczęściej dana osoba posługuje się co najmniej dwoma językami obcymi na zrozumiałym poziomie. Zatem humanista posiada wiele pozytywów, które będą wsparciem w poszukiwaniu pracy. Możemy więc porzucić stereotyp, że humaniści, to te osoby, które nie mają perspektyw na życie. Cechy humanisty są typowe, dlatego warto je znać.

Jakie zawody może wykonywać humanista?

Bardzo często humaniści świetnie sprawdzają się w roli dziennikarza lub osobą, która zajmuje się PR-em bądź marketingiem. Kreatywność i otwartość są cechami humanisty, a w tych zawodach jest to wielką zaletą. Jest wiele stanowisk, które są związane z mass mediami. W tej branży nie zabraknie specjalistów od środków masowego przekazu.

Kolejną propozycją pracy jest dział HR. Dzięki znajomości zachowań człowieka i zdolności do analizowania danych ta posada również będzie dobrym wyborem dla humanisty. Obydwie przedstawione branże, tak jak i wiele innych, pozwala na wysokie zarobki. Dzięki szerokiego zakresu wiedzy, humaniści mają duże szanse na wbicie się w rynek.

Wiedząc już kto jest humanista i jakie cechy posiada, możesz przyjrzeć się sobie bliżej. Może akurat ty jesteś humanistą.

Redakcja ecomanager.pl