Reklama na stronie internetowej i jej rodzaje

Marketing internetowy przez ostatnie lata stawał się coraz skuteczniejszą metodą pozyskiwania klientów, aż w końcu wyprzedził standardowe narzędzia marketingowe. Korzystanie z dobrodziejstw technologicznych pozwala w końcu dotrzeć do odbiorców z całego kraju, a nierzadko nawet pozyskać klientów ze wszystkich kontynentów. Należy jednak wspomnieć, że e-marketing to temat rzeka, ponieważ istnieje przynajmniej kilkanaście metod reklamy w Internecie. W tym artykule postaramy się omówić najskuteczniejsze z nich. Reklama na stronie internetowej będzie dla ciebie już prostszym tematem!

Reklama banerowa, czyli klasyczna reklama na stronie internetowej – poznaj rodzaje reklamy

Na pewno przeglądając fora internetowe lub inne serwisy przynajmniej raz miałeś do czynienia z wyszczególnionym banerem, który reklamował daną markę lub działalność. Taką formę reklamy nazywa się reklamą banerową i choć jest ona stosunkowo stara, to niezmiennie przynosi bardzo dobre efekty w kampaniach reklamowych. Banery te zwykle zawierają wbudowane odnośniki do stron internetowych danych sklepów lub firm, co daje łatwą możliwość śledzenia skuteczności reklamy poprzez analizę ilości kliknięć. Jakie rodzaje reklamy warto jeszcze znać?

reklama Google Adwords

Reklama w internecie z pomocą Google

Kolejną formą reklamy w internecie są bardzo popularne reklamy Google, wyświetlające się użytkownikom wyszukiwarki niemalże na każdym kroku. Płaci się za nie regularny abonament, dlatego w przypadku nieatrakcyjnej reklamy można stracić na korzystaniu z tego narzędzia marketingowego. Choć reklamy Google mają bardzo dużo odbiorców, to ich wadą jest niechęć jaką ludzie zwykle wykazują do tego typu reklam. Ponadto należy pamiętać, że programy blokujące wyskakujące reklamy stają się coraz powszechniej stosowane.

Zobacz, jak zrobić skuteczną reklamę Google Adwords

Promowanie działalności w mediach społecznościowych

Lepszym rozwiązaniem wydaje się być przeprowadzenie dobrej kampanii reklamowej z użyciem mediów społecznościowych. W dzisiejszych czasach niemal każdy korzysta z takich platform jak Facebook, Instagram, czy Twitter. Prowadząc konto firmowe na jednej z nich można pozyskać masę odbiorców. Zwłaszcza jeśli poza reklamami swojej oferty dodaje się posty z ciekawymi lub zabawnymi treściami. Dla zdobycia zasięgów swoje posty można promować (oczywiście za opłatą serwisową).

Ciekawe artykuły sponsorowane i content marketing

Subtelniejszą formą reklamy jest jednak opłacanie artykułów sponsorowanych. Dobrze jeżeli będą zawierały odnośniki do danej strony internetowej lub chociażby wymieniały ją z nazwy. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala pozyskać klientów z grupy osób zainteresowanych danymi treściami i dobrowolnie wyświetlających daną reklamę. Również poprawia pozycję promowanej strony w wynikach wyszukiwań internetowych.

Innym rozwiązaniem jest tak zwany content marketing, czyli prowadzenie bloga firmowego, na którym dodaje się regularne wpisy powiązane z ofertą. Przykładowo firma budowlana może zamieścić na swoim blogu poradniki dla amatorów budownictwa, w których będzie „między wierszami” polecała swoje produkty. Przewagą firmowych blogów nad artykułami sponsorowanymi jest to, że dobrze świadczą one o firmie i pozwalają zbudować jej lepszą relację z klientami.

Kampania e-marketingowa z użyciem newslettera

Jeżeli firmie zależy na jak najlepszej relacji z klientami powinna ona zdecydować się na prowadzenie kampanii newsletterowej. Do newsletterów zapisują się wyłącznie klienci zainteresowani regularnymi mailami. Przez to można otwarcie wysyłać im treści reklamowe, które bardzo często są skuteczne. Oczywiście konsultanci powinni być gotowi na to, że klienci będą odpowiadać na takie maile, wypytując o szczegóły oferty. Z czasem prowadzi to nawet do zbudowania stałych relacji między danym klientem i przypisanym mu konsultantem.

Podsumowanie, czyli reklama internetowa w pigułce

Tak jak widać, istnieje cała masa najróżniejszych form reklamy w Internecie. Można postawić na proste reklamy graficzne z minimalną ilością treści, a także prowadzić konto firmowe na mediach społecznościowych i wchodzić w interakcje z obserwującymi. Bardziej wymagającymi, ale za to skutecznymi formami narzędzi e-marketingowych są artykuły sponsorowane, blogi firmowe oraz newslettery. Te ostatnie stawiają szczególny nacisk na budowanie relacji firmy z klientem.

Myślisz nad logiem? Koniecznie zajrzyj też tutaj

Redakcja ecomanager.pl