Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse ubezpieczenie domu

Czy warto inwestować środki w ubezpieczenie nieruchomości?

Data publikacji 1 października 2021

Koszty remontów nieruchomości opiewają nierzadko na ogromne kwoty. Zdecydowana większość ludzi zaciąga ogromne kredyty hipoteczne, które są następnie spłacane przez wiele lat, aby móc pozwolić sobie na zamieszkanie we własnym mieszkaniu. Finansując zakup nieruchomości kredytem hipotecznym, wykupienie polisy ubezpieczeniowej jest wymagane przez bank. Dlatego też warto posiadać rozeznanie w ofercie firm ubezpieczeniowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości?

Zalanie, kradzież z włamaniem czy awaria instalacji elektrycznej potrafią wygenerować szkody wymagające ogromnych nakładów finansowych. Zdarzenia te oczywiście nie są częste, jednak koszty usunięcia tego rodzaju usterek potrafią być znacznie wyższe, niż w przypadku aut.
Większość ludzi zgadza się, że jazda nieubezpieczonym samochodem nie jest rozsądna. Uszkodzenie szyby czy stłuczka to zdarzenia, które dotykają codziennie wielu ludzi w całej Polsce. Jednak w przypadku mieszkań i domów pechowe zdarzenia nie są na szczęście powszechnie spotykane. Z tego powodu ubezpieczenie domu wartego nawet pół miliona złotych może być znacznie tańsze niż ubezpieczenie kilkuletnie samochodu średniej klasy. Wykup polisy na spory dom kosztuje kilkaset złotych rocznie. Z pewnością jest to kwota, której wydanie wymaga zastanowienia się. Jednak patrząc na wartość nieruchomości, są to naprawdę niewielkie pieniądze. A lepiej być mądrym przed szkodą.

Poznaj też podstawę wymiaru składek

Jakie elementy wchodzące w skład nieruchomości mogą podlegać ubezpieczeniu?

Wichury i zalania mogą uszkodzić dach czy okna w budynku. Standardowe ubezpieczenie obejmuje mury nieruchomości oraz wszelkie trwałe, dodatkowe wyposażenie. Można tu zaliczyć okna, wykończenie podłóg czy armaturę łazienkową.
Wiele firm oferuje dodatkowe warianty ochrony, które pozwalają skorzystać z darmowej pomocy profesjonalnych serwisantów sprzętu elektrycznego czy hydrauliki. W przypadku nieco droższych polis ubezpieczenie może objąć nawet nasz sprzęt elektroniczny i ubrania.
W takiej sytuacji, kradzież czy przepięcie, które potrafi spalić wszystkie sprzęty elektroniczne, z pewnością nie będą tak stresującym i irytującym doświadczeniem. Oczywiście, ubezpieczenie dodatkowych budynków oraz ogrodzenia działki również są możliwe.

Przed następstwami jakich zdarzeń warto ubezpieczyć nieruchomość?

Z pewnością większość osób zainteresowanych ubezpieczeniem swojej nieruchomości zastanawia się teraz czy w polisie nie znajdują się wyłączenia, które w praktyce eliminują możliwość uzyskania odszkodowania w wielu typowych przypadkach.
Dlatego należy się szczegółowo zapoznać z ofertą danego ubezpieczyciela, aby mieć pewność, że wszystkie zdarzenia, które ze stosunkowo wysokim prawdopodobieństwem mogą zdarzyć się na terenie naszej nieruchomości zostały uwzględnione. Przykładowo, mieszkając w pobliżu wylewającej rzeki, zakup polisy, która nie obejmuje wypłaty odszkodowania w przypadku wystąpienia zalania nie jest sensownym wydatkiem.
Zazwyczaj jednak ubezpieczenie od kradzieży czy zalania wymaga rozszerzenia wariantu polisy. Podstawowymi zdarzeniami, które podlegają ubezpieczeniu są upadki drzewa, pożary, osunięcie ziemi czy nawet uderzenie pojazdu lub samolotu.

Czym jest cesja ubezpieczenia?

Jak wspomniano, finansując zakup nieruchomości kredytem hipotecznym, instytucja finansowa może zażądać wykupu polisy na określonych warunkach.
Jednym z wymagań jest ustanowienie cesji na udzielającą kredytu instytucję. Oznacza to, że pomimo, iż nieruchomość jest naszą własnością, podmiotem uprawnionym do uzyskania odszkodowania w pierwszej kolejności jest bank.
Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż zabezpieczeniem kredytu jest nieruchomość. W przypadku szkody całkowitej, kredyt zostaje spłacony przez ubezpieczyciela.

Przeczytaj też, dlaczego warto być ostrożnym na aukcjach internetowych

Redakcja ecomanager.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?