Pierwszy wiosenny zabieg grzybobójczy w rzepaku
Data publikacji 6 stycznia 2025
W okresie intensywnego wzrostu wiosną rzepak narażony jest na infekcję głównie suchą zgnilizną kapustnych i w mniejszym stopniu czernią krzyżowych oraz szarą pleśnią. Pierwszy zabieg wiosenny powinien już zwalczać występujące jednostki chorobowe, jak również zabezpieczyć rośliny przed kolejnymi infekcjami. Dodatkowo rzepak odmian mieszańcowych, który ma naturalne duże tempo wzrostu, wymaga regulacji pokroju.
Wybierz odpowiednią technologię
Na rynku dostępne jest wiele środków ochrony roślin dedykowanych do stosowania w uprawie rzepaku ozimego od początku fazy wydłużania pędu (BBCH 30). W związku z tym należy wybrać odpowiedni środek lub środki, które będą składnikiem agrotechniki. Jest to zadanie niezwykle trudne, dlatego warto skorzystać z doświadczenia ekspertów firmy Osadkowski, którzy przygotowali kilka rekomendacji na pierwszy zabieg.
Do pierwszego zabiegu można wykorzystać fungicydy Sierra 60 SL od ProAgri, który zawiera metkonazol. Jest to substancja czynna o bardzo dobrym działaniu wyniszczającym i leczniczym oraz dobrym zapobiegawczym, a w roślinie działa systemicznie. Czyli ma wszystkie cechy, które pozwalają na osiągnięcie wyróżniającej skuteczności. W przypadku stosowania samodzielnego Sierra 60 SL zalecana jest w dawce od 0,7 l do 1,0 l/ha. Wielkość dawki powinna być dostosowana do dynamiki wzrostu roślin oraz porażenia przez choroby. Wyższa z zalecanych dawek lepiej ograniczy dominację wzrostu pędu głównego i pozwoli na optymalny rozwój pędów bocznych.
Sierra 60 SL nie tylko solo
W praktyce rolniczej do wiosennych zabiegów grzybobójczych i regulujących łan w rzepaku wykorzystywana jest mieszanina opryskowa składająca się z dwóch substancji czynnych z grupy triazoli Jedną z nich jest właśnie metkonazol z Sierra 60 SL, a drugą tebukonazol (np. fungicyd Syrius 250 EW). Doradcy z firmy Osadkowski zalecają zastosowanie obu produktów w dawce 0,7 l/ha. Takie rozwiązanie zabezpieczy uprawę aż do okresu okołokwitniowego, w którym powinien być wykonany kolejny zabieg zabezpieczający przed chorobami.
Pierwszy zabieg powinien chronić przed chorobami oraz regulować pokrój. Jedną z lepszych substancji czynnych, która spełnia obie funkcje jest metkonazol. Dlatego też Sierra 60 SL, dostępna w sklepie dla rolnika: https://osadkowski.pl/produkt/sierra-60-sl-10l-metkonazol–s-126585, jest podstawą do przygotowania pierwszego zabiegu w rzepaku ozimym.
Kiedy wykonać pierwszy zabieg w rzepaku?
Z racji tego, że jednym z zadań jest regulacja pokroju, aplikacja powinna być wykonana możliwie wcześniej. Wówczas będzie można wykorzystać pełen potencjał do zmniejszenia szybkości przyrostu pędu głównego. W związku z tym zalecany jest zabieg w fazie początku wydłużania pędu (BBCH 30).
Artykuł sponsorowany