Studia – jaki kierunek wybrać?

Kończąc szkołę średnią, w głowach uczniów pojawiają się pytania czy iść na studia, jeśli tak to jaki kierunek studiów wybrać. Dla młodych ludzi jest to ciężka decyzja. Jest ona związana z przyszłymi latami, które mamy spędzić na nauce. Wybór studiów daje nam możliwości na znalezienie lepszej pracy oraz dobrych zarobków. Uczniowie szkół technicznych zwykle nie mają problemu z wyborem kierunku. Jednak osoby, które ukończyły liceum często nie są zdecydowane na konkretne studia. Zatem co studiować, abyśmy czerpali z tego korzyści? Przekonaj się już teraz!

Jakie są typy studiów?

Studia wyższe możemy podzielić na trzy typy. Są nimi studia I stopnia, II stopnia oraz studia podyplomowe. Studiami I stopnia są studia licencjackie oraz inżynierskie. Studia II stopnia to magisterskie. Jednak możemy wybrać studia magisterskie jednolite, które zaliczają się do studiów I stopnia. Uczęszczając na uczelnie wyższe możemy studiować kierunki stacjonarne, niestacjonarne oraz online. Od nas zależy jak planujemy rozkładać naszą naukę. Jeśli chcemy połączyć pracę ze studiowaniem, zalecana jest rekrutacja na studia niestacjonarne. Dzięki temu w tygodniu możemy pracować, a weekendy zostają nam na zdobywanie wiedzy.

Jaki kierunek studiów wybrać?

Jakie studia wybrać? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych studentów. Czym się kierować przy wyborze studiów? Co studiować, aby było to dla nas najbardziej odpowiednie? Aby wybrać najlepszy dla nas kierunek musimy zastanowić się czy mamy ścisły umysł czy jednak humanistyczny. Jeśli już to ustalimy, przemyślmy co nas najbardziej interesuje, jakie mamy zainteresowania. Będąc tego świadomym, o wiele łatwiej nam będzie podjąć decyzję na temat kierunku studiów. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na rynek pracy. Warto wybierać kierunki, które są dla nas interesujące, ale także te, które pomogą nam uzyskać pewną pracę.

Najpopularniejsze kierunki dla ścisłowców:

 • analityka chemiczna/ gospodarcza/ medyczna
 • analiza danych
 • automatyka i elektronika
 • fizyka
 • geodezja
 • informatyka i matematyka

Najpopularniejsze kierunki dla humanistów:

 • Bezpieczeństwo narodowe
 • Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
 • Filologia
 • Kulturoznawstwo
 • Psychologia
 • Socjologia

Jest naprawdę szeroki wybór różnorodnych kierunków studiów. Zatem przemyślmy poważnie co studiować, aby przynosiło to dla nas późniejsze korzyści.

Jaki ciekawy kierunek studiów możemy wybrać?

Studia wikingów i języka staronordyckiego. Taki kierunek ma w swojej ofercie University College London. Absolwent takich studiów zna historię wikingów, a także potrafi posługiwać się językiem skandynawskim oraz zna język starożytny. Dzięki studiowaniu tego kierunku, studenci mają okazję spędzić rok w kraju wikingów.

Jeśli interesujesz się sportem, możesz studiować Naukę i technologię surfingu. Taki kierunek znajdziesz na Cornwall College. Studenci szkolą się w tematyce surfingu, a po ukończonych studiach mogą prowadzić kurs surfingowania.

Zainteresowani kulturą wschodu znajdą coś dla siebie na Uniwersytecie Mie. Oferuje on kierunek Studia ninja. Absolwenci będą posiadać wszechstronną wiedzę na temat historii i tradycji wojowników. W programie studiów jest zaplanowana nauka sztuki przetrwania oraz nauka sztuk walki.

Jak widać jest wiele kierunków studiów, które zapewnią nam pracę, ale także rozrywkę. Teraz już wiesz czym się kierować i jaki kierunek studiów wybrać.

Studia po biol chemie – co wybrać?

Absolwenci kierunków biologicznych po ukończeniu szkoły średniej stoją przed trudnym wyborem. Idąc na ten profil, większość chce zostać po prostu lekarzem. Plany te zmieniają się po czasie, kiedy to okazuje się że wcale nie jest tak łatwo. Chcąc dostać się na studia medyczne, trzeba napisać matury z przedmiotów rozszerzonych na około 90%. Dla wielu z nas może się to wydawać naprawdę sporo.

Studia po biol chemie to zdecydowanie wyzwanie. W świecie chemii i biologii nie ma żartów. Dużym powodzeniem w ostatnim czasie cieszą się takie kierunki jak:

 • kosmetologia
 • farmacja
 • biologia
 • pielęgniarstwo
 • analityka medyczna

Studia biologiczne spodobają się osobom, które lubią naturę. Nie ma sensu iść na nie, jeżeli nie jest to coś czym się interesujemy. Warto dać sobie więcej czasu na decyzję, aby później nie żałować tego wyboru.

Przeczytaj też https://ecomanager.pl/co-mozna-robic-po-humanie/

Redakcja ecomanager.pl