Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes skolioza

Czym jest skolioza?

Data publikacji 28 lipca 2022

Niestety już od dziecięcych lat wiele osób zmaga się z problemami kręgosłupa, jakimi jest skolioza. Jest to nic innego jak skrzywienie kręgosłupa. Jeśli nie będziemy leczyć skoliozy, możemy doprowadzić do poważnych powikłań. Z racji tego, że choroba ta dotyczy kręgosłupa, nie da się jej wyleczyć. Prowadzenie zdrowego trybu życia jednak zapobiegnie większemu skrzywieniu. Co robić, a czego unikać, aby skolioza naszego kręgosłupa nie uległa pogorszeniu? Dowiedz się już teraz.

Jakie są objawy skoliozy?

Jeśli występuje u nas skolioza, powinna ona być widoczna. Zauważalne są nierówne wcięcia w talii, nierówne ustawienie ramion bądź łopatek lub jedno biodro wysunięte do przodu. Bardziej widocznym oraz niepokojącym objawem jest uwypuklenie z jednej ze stron pleców. Kręgosłup podczas choroby na skoliozę jest wygięty w konkretnym odcinku. Przez co mamy zaburzoną równowagę tułowia. Przy skoliozie może także pojawiać się nam garb jednostronny. W zaawansowanym stadium choroby możemy mieć jedną nogę krótszą. Kiedy skolioza jest nieleczona może dojść nawet do zniekształcenia klatki piersiowej. Może to prowadzić do niewydolności układu oddechowego i krążenia poprzez nacisk na narządy wewnętrzne.

Skolioza a dźwiganie

Gdy chorujemy na skoliozę mamy ograniczoną sprawność fizyczna. Jednak nie jest powiedziane, że zabrania się wykonywania różnorodnych ćwiczeń. Możemy ćwiczyć, aby wzmocnić mięśnie na plecach, a wiąże się to z ulepszoną sprawność fizyczną. Ćwiczenia, które chcielibyśmy wykonać, aby poprawić stan naszego kręgosłupa musimy skonsultować z fizjoterapeutą. W zależności od typu i poziomu skoliozy aktywność fizyczna może być mniej lub bardziej intensywna. Z racji tego nie będziemy mogli pozwolić sobie na ciężkie treningi. Odradza się także dłuższego wysiłku w pozycji stojącej oraz długotrwałych spacerów. Wiele osób zadaje sobie pytanie, skolioza a dźwiganie. Czy jest to dozwolone?

Z racji skrzywienia kręgosłupa, nie możemy go dodatkowo przeciążać. Dlatego skolioza a dźwiganie ciężkich przedmiotów jest zabroniona.

Praca fizyczna po operacji

Operacja skoliozy nie jest konieczna w każdym przypadku. Zazwyczaj leczenie operacyjne jest stosowane u osób, których głównym problem jest oddychanie bądź krążeniem. Celem przeprowadzanej operacji jest zatrzymanie postępu choroby oraz korekcja skrzywienia. Jeśli nie pomaga nam rehabilitacja oraz gorset, a zauważymy wyłącznie regres, możemy spodziewać się operacji. Zabieg polega na wprowadzeniu tytanowych wszczepów, które odciążą kręgosłup i uciśnięte korzenie nerwowe. Mamy możliwość powrotu do aktywności fizycznej, gdy nie będziemy mieli powikłań pooperacyjnych. Jednak przez pierwsze 3 miesiące musimy zapewnić naszemu kręgosłupowi tak zwaną “ciszę biochemiczną”.  Po 6 miesiącach możemy powoli rozpoczynać uprawianie sportu, jednak w małym stopniu, tak, aby nasza sprawność fizyczna powoli wracała. To czego musimy unikać to praca fizyczna po operacji. Przez pierwszy rok należy oszczędzać nasz kręgosłup, aby nie wystąpiły powikłania. Jeśli bardzo chcemy wrócić do pracy fizycznej po operacji musimy robić to stopniowo.

Teraz już wiesz czym jest skolioza, jaka jest przy tym sprawność fizyczna oraz czego najlepiej unikać.

Redakcja ecomanager.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?