Czy webinarium to skuteczny system szkoleń?

Pandemia Covid-19 znacznie zmieniła świat już na stałe. Jedną z dziedzin życia najbardziej dotkniętą przez obostrzenia jest bez wątpienia edukacja. Nauczanie zdalne raczej nie zdało egzaminu jeżeli chodzi o klasę, jednak sytuacja wygląda zgoła inaczej w przypadku szkoleń. Wiele z nich przeniosło się na stałe do internetu, ponieważ jest to jednak wygodniejsza forma prowadzenia prowadzenia tej aktywności. Nie ma problemu z wynajęciem sali, nie trzeba zajmować się poczęstunkiem i noclegiem dla uczestników, a uzyskany efekt jest taki sam, a często nawet lepszy, niż w przypadku szkoleń stacjonarnych. Można zatem zadać pytanie, czym jest webinarium i dlaczego cieszy się tak dużym wzięciem?

Potrzeba nauki bardzo ważna

Ludzie potrzebują szkoleń. Stałe rozwijanie swoich kompetencji oraz utrwalanie i odświeżanie wiedzy to podstawa, jeżeli chodzi o rozwój. Dla wielu osób udział w szkoleniu jest najbardziej optymalną formą, ponieważ mogą poczuć się znów jak na studiach czy w szkole! Przede wszystkim istotny jest kontakt z prowadzącym, który będzie w stanie wyjaśnić wszelkie niezrozumiałe kwestie w kilka chwil. Nie trzeba wertować setek stron książek aby znaleźć wyczerpującą odpowiedź na nasze pytanie, a nauka przez dyskusję z drugim człowiekiem może być jeszcze bardziej efektywna. Jednocześnie, szkolenia bardzo często można odbywać w czasie pracy, więc można się na nich skupić w stu procentach.

Przeczytaj również o Canvie, która usprawni twoją pracę

Czy szkolenia online są skuteczne?

Wiele osób wciąż zastanawia się co to jest webinar. To nic innego jak tematyczne szkolenie online prowadzone przez wykwalifikowanego trenera. Zajęcia tego typu odbywają się najczęściej za pośrednictwem różnorodnych aplikacji do organizowania spotkań jak Zoom czy MS Teams. Dzięki nim wiele osób może połączyć się ze sobą jednocześnie mając dostęp do kamerki internetowej oraz mikrofonu. W ten sposób tworzy się prawdziwa wideokonferencja, której centralną postacią jest trener udzielający szkolenia i stale odpowiadający na występujące pytania.

Wiele osób posiada jednak pewne wątpliwości co do skuteczności takiego szkolenia. Wiele zależy od przygotowania i nastawienia uczestnika. Jeżeli będzie on w stanie skupić się na treści przekazywanej przez trenera, a nie wyłącznie na wszystkim wokół, szkolenie online może być bardzo skuteczne. Mówiąc szczerze, dla wielu osób jest to preferowana forma nauki, ponieważ nigdzie nie czują się tak dobrze, jak we własnym, stałym miejscu pracy.

Można zatem jasno stwierdzić, że webinary mogą być tak samo skuteczne jak szkolenie na miejscu. Trzeba jednak odpowiednio się nastawić, zapoznać się powierzchownie z tematem przed rozpoczęciem zajęć i aktywnie w nich uczestniczyć. Jest to najprostszy przepis na sukces zajęć tego typu.

To, co jest dużą zaletą szkoleń online bardzo szybko może stać się ich największą wadą. Jeżeli nastawienie trenera lub uczestnika będzie lekceważące z tego powodu, iż jest to forma internetowa, czas poświęcony na szkolenie tego typu może okazać się zwykłą klapą. Z tego powodu warto skupić się na przygotowaniu odpowiedniego stanowiska do nauki i zarezerwowanie sobie czasu. Może to okazać się trudne, kiedy w tym samym czasie w pokoju będą przebywały inne osoby, dlatego warto porozmawiać z nimi przed szkoleniem aby uświadomić, iż jest to bardzo ważna sprawa. Kiedy uczestnik dobrze się przygotuje do szkolenia pod kątem organizacyjnym, będzie to bez wątpienia dobrze zainwestowany czas.

Podsumowując, z powodu pandemii Covid-19 życie ludzi na ziemi znacznie się zmieniło, a część aktywności na stałe przeniosła się do internetu. W ten sposób, wiele osób dowiedziało się webinar co to. Szkolenia wydają się wciąż działać hybrydowo ze względu na obostrzenia korporacyjne oraz preferencje ludzi do nauki przez internet. Webinary posiadają cały szereg zalet, lecz niektórzy widzą w nich same wady. Wiele zależy od nastawienia i przygotowania uczestnika i to on w głównej mierze powinien dążyć do tego, aby poświęcony czas przekuć na jak największą ilość wiedzy. Odpowiednie przygotowanie jest jednak kluczowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę.

Poznaj też darmowy kreator CV

Redakcja ecomanager.pl