Jakie są pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Obecnie coraz więcej osób poszukuje pracy. Jest to spowodowane między innymi średnimi zarobkami, ponieważ znaczna część pracowników, która decyduje się na opuszczenie danej firmy nie jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że w tym przypadku duże znaczenie ma również atmosfera w pracy oraz odległość miejsca pracy od naszego domu. Są to główne przyczyny, z powodu których coraz więcej osób decyduje się na zmianę zatrudnienia. Jak przebiega obecnie rozmowa o pracę oraz czego możemy się spodziewać?

Rozmowa o pracę nie jest taka trudna

Wiele osób jest bardzo często zmienić pracę z powodu wielu przyczyn, jednak bardzo często na skutek redukcji etapów lub też pandemii tracimy nasze obecne zatrudnienie. W szczególności w dużym stresie mogą być wieloletni pracownicy, którzy bardzo przywiązali się do swojego miejsca pracy i tym samym nie chcą na nowo wdrażać się w zasady panujące na rynku pracy. Zdecydowanie dla starszych osób jest to największy kłopot, ponieważ będąc wiele lat w zawodzie zapomnieli tak naprawdę o tym, jak wygląda rozmowa o pracę.

Nie powinniśmy zapominać o tym, że tak naprawdę nie mamy się czego bać w tym przypadku. Bardzo ważne jest, aby uzmysłowić sobie, że pytania na rozmowie kwalifikacyjnej tak naprawdę się nie zmieniają i jeżeli uczestniczyliśmy w takim spotkaniu kilkanaście lat temu, obecnie także sobie poradzimy. Warto dokładnie przygotować się do takiej rozmowy nie zależnie od naszego stażu pracy oraz od wykształcenia. Jakich pytań możemy spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Przekonaj się, czy dobra praca bez studiów jest możliwa

Rozmowa kwalifikacyjna pytania – w jaki sposób się na nie przygotować?

Oczywiście nie powinniśmy zapominać o tym, że pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą być bardzo zróżnicowane. Jest to zdecydowanie w dużej mierze uzależnione od tego, w jakiej branży chcemy pracować, ponieważ każda dziedzina rządzi się swoimi prawami i tym samym na pewno na spotkaniu padną ogólne pytania, jednak nie powinniśmy zapominać także o tym, że możemy spodziewać się także zagadnień związanych typowo ze stanowiskiem, na które obecnie aplikujemy.

Do grupy uniwersalnych pytań, jakich możemy spodziewać się na rozmowie o pracę możemy zaliczyć między innymi zapytania o nasze wykształcenie, dodatkowe certyfikaty lub kursy i szkolenia, w których ostatnio uczestniczyliśmy. Bardzo często pracownicy aplikujący na stanowiska typowo biurowe mają także egzamin ze znajomości języków obcych w szczególności, jeżeli jest to korporacja. Oczywiście pracodawca najwięcej czasu podczas rozmowy poświęci na nasze zdobyte doświadczenie i będzie nas wypytywał o to, co do tej pory robiliśmy na poszczególnych stanowiskach pracy.

Jest to najważniejsza część rozmowy, ponieważ na tej podstawie można stwierdzić, czy nasze umiejętności będą wystarczające do podjęcia pracy w nowym miejscu. Nie powinniśmy zapominać także o tym, że bardzo częstym pytaniem rekruterów na rozmowie o pracę jest ocena naszego byłego lub byłych pracodawców. Wielu ludzi ubiegających się o nowe zatrudnienie popełnia bardzo duży błąd i tym samym negatywnie ocenia swoich poprzednich pracodawców. Nie warto tego robić, ponieważ możemy bardzo zmniejszyć nasze szanse na zdobycie nowego stanowiska. Niestety takie zachowania nie są zbyt dobrze przyjmowane, a także nie świadczy to również o nas pozytywnie. Warto nawet przygotować się na pytania o swoim hobby, ponieważ wiele osób umieszcza w swoim CV informacje na ten temat i powinniśmy potrafić odpowiedzieć, w jaki sposób spędzamy nasz czas wolny.

Zobacz też, jakie koszty ponosi właściciel firmy

Redakcja ecomanager.pl