Regał wjezdny czy przesuwny? Wady i zalety rozwiązań

Regały są podstawowymi elementami wyposażenia każdego magazynu. Na rynku znaleźć można różne warianty takich konstrukcji, w tym wjezdne i przesuwne. Jakie są zalety i wady takich regałów? Który z nich sprawdzi się najlepiej w danym magazynie?

Regały wjezdne – wady i zalety

Regały wjezdne są idealnym wyborem do magazynów, w których przechowywane są duże ilości takich samych produktów. Konstrukcje te pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni poprzez minimalizowanie liczby potrzebnych korytarzy. Do ich największych zalet warto zaliczyć:

  • prostotę konstrukcji – takie regały są łatwe w montażu i mniej podatne na awarie,
  • cenę – regały wjezdne często są tańsze niż modele przesuwne,
  • możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni – regał wjezdny umożliwia składowanie produktów w blokach, maksymalnie wykorzystując dostępną przestrzeń (w pionie i poziomie).

Trzeba jednak pamiętać, że regały wjezdne mogą utrudniać pobieranie produktów w odpowiedniej kolejności (najpierw tych umieszczonych w magazynie najdawniej). Z tego powodu nie sprawdzą się w przypadku artykułów o ograniczonym czasie trwałości. Dostęp do ładunku jest możliwy z jednej strony.

Regały przesuwne – wady i zalety

Regały przesuwne, znane również jako regały mobilne, składają się z półek zamontowanych na ruchomych bazach, które można przesuwać, zapewniając dostęp do wybranego segmentu. Ich największe zalety to:

  • efektywne wykorzystanie przestrzeni – regały przesuwne pozwalają na bardzo gęste składowanie, ponieważ wymagają zachowania tylko jednego korytarza operacyjnego,
  • łatwiejszy dostęp do produktów o ograniczonej przydatności do użytku – zwłaszcza w porównaniu do modeli wjezdnych,
  • bezpieczeństwo użytkowania – regały te w większości przesuwa się automatycznie, co minimalizuje zagrożenie zarówno dla konstrukcji, jak i samego pracownika.

Regały przesuwne są droższe niż modele wjezdne. Wynika to z faktu, że potrzebują one zastosowania znacznie bardziej skomplikowanych mechanizmów ruchu. Ich konstrukcja jest złożona, co może utrudniać konserwacje i sprawiać, że ewentualne naprawy będą droższe. Elektryczne regały przesuwne wymagają też dostępu do prądu, dlatego ich eksploatacja wiąże się ze stałymi kosztami.

Regał przesuwny czy wjezdny – który sprawdzi się lepiej?

Wybór między regałem wjezdnym a przesuwnym powinien zależeć od wielu czynników, takich jak specyfika działalności, rodzaj przechowywanych towarów i częstotliwość ich rotacji. Jeżeli w danej firmie potrzebny jest priorytetowy dostęp do towarów umieszczonych w magazynie najdawniej, regały przesuwne mogą być lepszym wyborem (pomimo wyższych kosztów). Jeśli natomiast w przedsiębiorstwie najważniejsza jest maksymalizacja przestrzeni magazynowej i niższe koszty, regały wjezdne sprawdzą się lepiej. To dobre rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy składowane produkty są jednorodne i nie wymagają częstego rotowania.

Bez względu na rodzaj regału warto zadbać, by był to produkt jakościowy i stabilny. Wpłynie to na bezpieczeństwo pracy w magazynie.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ecomanager.pl