Praca w księgowości

Jak sama nazwa wskazuje, zawód ten zajmuje się księgowością. Wszelkiego rodzaju płatności, rachunki czy faktury. Wiele osób twierdzi, że wspomniany zawód jest nudny. Jednak co zrobiłyby firmy bądź wszelakie działalności gospodarcze bez księgowych. Jest to ciężka oraz skomplikowana praca. Pomimo posiadanej wiedzy na temat różnorodnych rachunków, trzeba znać się na specjalnych programach oraz dobrze orientować się w prawie podatkowym. Zatem co robi księgowy oraz jak nim zostać? Dowiedz się już teraz. Może praca w księgowości jest dla Ciebie?

Księgowy – czym się zajmuje?

Księgowy pracuje dla przedsiębiorstw bądź firm. Zajmuje się przede wszystkim sprawozdaniami finansowymi oraz administracją. Może zbierać i porządkować faktury, wszelkie rozliczenia oraz bilanse. Księgowy odpowiada również za pośrednictwo pomiędzy firmą a bankami czy urzędami skarbowymi. Praca ta obejmuje także dokumentację wszystkich wydatków i płatności, jakie wykonuje dana działalność. Trzeba pamiętać, że zawód księgowego jest niezmiernie odpowiedzialnym zawodem. Nie możemy popełniać jakichkolwiek błędów w rozliczeniach lub rachunkach. Za takie nieprawidłowości będziemy musieli ponieść odpowiedzialność karną. Pomimo, że nieświadomie wprowadziliśmy pomyłkę zostaniemy obciążeni karą. Dlatego wykonując tę pracę trzeba być nad wyraz czujnym oraz ostrożnym.

Jak zostać księgowym?

Pomimo dużego zainteresowania pracy w księgowości, nie zostały utworzone jeszcze kierunki studiów stricte z nią związane. Aby pracować zawodowo jako księgowy korzystniejszym dla nas będzie ukończenie studiów, najlepiej magisterskich z rachunkowości lub finansy. Jednak czy posiadanie wykształcenia wyższego wystarczy? Już wiemy, że księgowość jest złożoną branżą, przez co musimy uczęszczać na dodatkowe kursy. Najlepiej jest uczestniczyć w jak największej liczbie kursów i staży. Uzyskamy dzięki temu spore doświadczenie. Chcąc pracować na wyższych stanowiskach koniecznie musimy mieć kilka certyfikatów. Wobec tego uzyskamy więcej uprawnień. Zatem sam dyplom, który wykazuje ukończenie studiów nie będzie odpowiednim wykształceniem. Szkolenia nie są wyłącznie dla początkujących. Świetnym uzupełnieniem wiedzy będzie to również dla pracowników z dłuższym stażem. Nikomu nie zaszkodzi wzięcie udziału w takich warsztatach, a jedynie pomoże w możliwym późniejszym awansie.

Jak zostać księgowym? Przede wszystkim powinniśmy posiadać kilka kluczowych cech. Jest to systematyczność oraz skrupulatność. Długotrwała i dobra pamięć będzie ogromnym plusem. Dokładność i rzetelność zdoła uchronić nas przed popełnieniem błędów.

Praca w księgowości – zarobki

Wiele osób jest zainteresowanych pracą w księgowości ze względu na wynagrodzenie. Jednak pomijamy fakt, że pensja zależy od stanowiska i poziomu pracy. Średnio podstawowy księgowy jest w stanie zarobić około 5 200 zł. Jednak 25% zarabia poniżej 4 300 zł. Najlepiej oceniani i najlepiej płatni księgowi otrzymają wynagrodzenie 6 350 zł bądź więcej. Aby dążyć do jak najkorzystniejszej dla nas wypłaty, koniecznym jest stałe zdobywanie wiedzy oraz doświadczenia.

Teraz już wiesz co robi księgowy oraz jak nim zostać.

Redakcja ecomanager.pl