Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca Na czym polega ochrona sygnalistów

Na czym polega ochrona sygnalistów?

Data publikacji 1 sierpnia 2024


W ostatnich tygodniach w Polsce coraz więcej mówi się o tzw. ochronie sygnalistów. Jest to związane z nowymi przepisami, które wchodzą w życie już 25 września 2024 roku. Zgodnie z nimi wszystkie firmy i instytucje publiczne zatrudniające minimum 50 pracowników są zobowiązane do przestrzegania zapisów Ustawy o ochronie sygnalistów i wdrożenia jej założeń w swojej organizacji. Dowiedz się, na czym to wszystko polega.

Ustawa o ochronie sygnalistów – kiedy wchodzi w życie?

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 roku, implementuje do polskiego systemu prawnego dyrektywę unijną o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa Unii z 2019 roku.  Ustawa zacznie obowiązywać od 25 września 2024. Nowe przepisy obejmują podmioty zatrudniające minimum 50 osób i nakłada na nie szereg obowiązków. 

Kim jest sygnalista?

Definicja sygnalisty podana jest w przytoczonym dokumencie. Sygnaliści to osoby, które posiadają wiedzę na temat naruszeń prawa i przekazują tę informację zgodnie z obowiązującą procedurą. Do tej pory osoby takie obawiały się negatywnych konsekwencji ze strony pracodawcy. Nigdy nie wiedziały z jaką reakcją mogą się spotkać. Często też nazywane były donosicielami. Dzięki zmianom w przepisach prawa, pracodawca ustanawia procedurę zgodnie z którą sygnaliści mogą dokonywać zgłoszeń, w tym zgłoszeń anonimowych. Pracodawcy muszą sobie uświadomić że sprawny funkcjonujący system zgłoszeń wewnętrznych jest narzędziem nie do przecenienia. Sygnaliści są jednymi z większych sprzymierzeńców swojego pracodawcy. Będą aktywniejsi jeśli pracodawca zapewni im anonimowy kanała zgłoszeniowy

Ochrona sygnalistów – co obejmuje?

Ochrona sygnalistów to szerokie i potoczne określenie wszystkiego co związane z obsługą zgłoszeń wewnętrznych. Nowe przepisy prawa zobowiązują firmy i instytucje publiczne do stworzenia systemu odbierania i obsługi zgłoszeń o nieprawidłowościach. W jego skład wchodzą m.in. procedury, kanały zgłoszeniowe w tym anonimowe kanały zgłoszeniowe oraz edukacja. Dzięki temu pracownicy bez obaw mogą informować zarówno pracodawcę jak i  instytucje kontrolujące o zachodzących w organizacji nieprawidłowościach i nie muszą obawiać się konsekwencji ze strony pracodawcy. Systemy gwarantujące anonimowość, są znacznie skuteczniejsze od pozostałych.  

Jakie korzyści daje to pracodawcy?

Wielu pracodawców zastanawia się nad tym, czy wdrożenie takiego systemu da im jakiekolwiek korzyści. Oczywiście, że tak. Im szybciej pracodawca otrzyma informacje o nieprawidłowościach w swojej organizacji, tym szybciej będzie mógł wdrożyć skuteczne działanie naprawcze. W praktyce okazuje się, że nieprawidłowości występują na niższych szczeblach i właściciel firmy często nie ma o nich pojęcia. Ponadto szybka reakcja pozwala na uniknięcie sankcji karnych, a ochrona sygnalistów umożliwia budowanie wizerunku firmy godnej zaufania i dbającej o swoich pracowników. 

Kompleksowe wsparcie od Directan

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić wdrożenie ochrony sygnalistów w swojej organizacji? Pomogą Ci w tym eksperci agencji Directan. Przygotowali oni dedykowaną ofertę, która obejmuje m.in.: przygotowanie i prowadzenie anonimowych kanałów zgłoszeń, opracowanie procedur i wsparcie prawne, dostarczenie systemu, szkolenia oraz pomoc w przygotowaniu dokumentacji zgodnej z Ustawą. Zachęcamy do skorzystania z oferty Directan, dzięki czemu wypełnienie nowych obowiązków będzie jeszcze prostsze.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ecomanager.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?