Czy wcześniejsza emerytura jest możliwa w Polsce?
Data publikacji 2 listopada 2021Przejście na emeryturę jest chwilą w życiu człowieka, kiedy może przestać pracować i dostawać miesięcznie pewną sumę pieniędzy, którą odprowadził do systemu emerytalnego. Składki są pobierane z każdej wypłaty (ich wielkość zależy od wysokości zarobków) i przeznaczane na fundusz. Jaki jest obecnie wiek emerytalny w Polsce i czy można przejść na wcześniejszą emeryturę?
Kiedy można przejść na emeryturę?
Jak już wspomniano, wiele osób czeka na emeryturę jak na najważniejszy moment w życiu. Wiele spraw zostawia się właśnie na czas zakończenia pracy zawodowej, mówiąc sobie że wtedy dopiero znajdzie się chwilę na zajęcie się upragnionym hobby. Warto jednak zastanowić się czy to dobry pomysł, ponieważ przechodząc na upragniony stan spoczynku zawodowego jest się już po 60 roku życia, a wraz z wiekiem znacznie ubywa nam sił i zapału. Stąd, jest to kwestia bardzo indywidualna jednak lepszym rozwiązaniem będzie zajmowanie się swoimi pasjami na co dzień, kiedy jest się w kwiecie wieku.
Wracając do tematu emerytury, obecnie funkcjonuje granica wieku emerytalnego, po osiągnięciu którego można na nią przejść. W przypadku kobiet jest to 60 lat, mężczyźni muszą jednak pracować o 5 lat dłużej. Czy zawsze tak jest? Otóż nie. Istnieją bowiem dwie granice wieku emerytalnego – powszechny oraz niższy (jest krótszy o 5-15 lat od powszechnego i jest zarezerwowany dla osób pracujących w szczególnie ciężkich bądź niebezpiecznych warunkach).
Przeczytaj też na temat urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego
Jakim zawodom przysługuje wcześniejsza emerytura?
Są to przede wszystkim osoby pracujące w szczególnych warunkach bądź wykonujące pracę o szczególnym charakterze. Można spośród nich wyróżnić między innymi:
– pracowników organów kontroli państwowej,
– pracowników wykonujących pracę artystyczną bądź twórczą,
– pracowników wykonujących pracę nauczycielską,
– żołnierzy,
– policjantów,
– i wiele innych.
Ponadto, w sejmie trwają prace nad ustawą odnośnie emerytury stażowej. W tym momencie nie będzie istotne ile lat pracy do emerytury zostało danej osobie, lecz będzie możliwość przejścia na wcześniejszą po 40 latach pracy zawodowej. Będzie to szczególnie korzystna zmiana dla osób, które całe życie ciężko pracują fizycznie i posiadają problemy zdrowotne. Wtedy, w wieku 58 będą mogli przejść na zasłużoną emeryturę i w końcu odpocząć, skupiając się na swoim zdrowiu i odpoczynku.
Przede wszystkim wiek emerytalny zależy od wysokości zarobków oraz stażu pracy. Osoba, która przepracuje do 65 roku życia (a nawet dłużej) może liczyć na wyższe świadczenie niż człowiek, który zdecydował się szybciej zakończyć swoją karierę zawodową. W ten sposób, składki odkładane przez dłuższy czas wpłyną na końcową wartość uposażenia. Z tego powodu, warto zastanowić się nad tym, czy warto przechodzić na wcześniejszą emeryturę, gdyż jest to jedno z najważniejszych zabezpieczeń na starość.
Idąc dalej, wpływ na wysokość otrzymywanego świadczenia będą miały również różnorodne zasiłki, które były pobierane przez pracownika. Im wyższa kwota została pobrana w tej postaci, tym niższego świadczenia w przyszłości należy się spodziewać. Warto to sobie uświadomić jak najwcześniej, aby móc budować swój majątek już od pierwszych lat pracy zawodowej. Warto również wiedzieć, że wartość świadczenia może być waloryzowana co jakiś czas, jednak nie są to nigdy zawrotne kwoty.
Podsumowując, podstawowym wiekiem po ukończeniu którego można przejść na emeryturę to 60 w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W tym momencie można przejść na zasłużony odpoczynek i co miesiąc dostawać pieniądze ze składek odkładanych przez całe życie. W przypadku niektórych zawodów wiek ten jest odpowiednio niższy, a obecnie trwają prace nad stażowym podejściem do emerytury. Wysokość świadczenia emerytalnego może być waloryzowana przez rząd, jednak wiele zależy od stanu gospodarki państwa. Warto jednak wiedzieć, że emerytura jest tylko jedną z metod pozyskiwania pieniędzy na starość. Aby cieszyć się spokojem warto dobrze przemyśleć, jak zarządzać swoim majątkiem, kiedy jest na to jeszcze czas.
Sprawdź, jakie pytania mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej