Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca kalkulator kosztów pracodawcy

Kalkulator kosztów pracodawcy czyli jaką cenę ponosi właściciel firmy?

Data publikacji 24 listopada 2021

Każdy pracodawca ponosi koszty związane z zatrudnieniem pracowników. Kapitał ludzki jest niezwykle istotny w każdej firmie, dlatego też trzeba rozważyć, na ile opłacalne będzie wprowadzenie oszczędności w tym obszarze w dłuższej perspektywie czasu.

Od czego zależą koszty pracy?

Koszty zatrudnienia pracowników są różne w zależności od kraju. Na przykład w Polsce koszty te uchodzą za bardzo wysokie na tle pozostałych krajów europejskich. Z drugiej strony jednak zatrudnianie pracowników w Polsce, dla niektórych firm zagranicznych jest bardziej opłacalne. Wiele korporacji przenosi koszty pracy do krajów takich jak Indie. Oprócz kosztów pracy trzeba jednak zwrócić uwagę na jej jakość. Klienci z pewnością nie będą zadowoleni, jeżeli jakość wykonywanych usług spadnie. Personel musi być przecież odpowiednio wykwalifikowany, przeszkolony. Pracownicy muszą mieć odpowiednią motywację, nierzadko taką motywacją są właśnie dobre pieniądze, znakomite wynagrodzenie. Jeśli chodzi o czynniki poza płacą, w cenie są benefity takie jak opieka zdrowotna czy ubezpieczenie na życie.

Płaca brutto i netto

Na rozmowie kwalifikacyjnej pracownicy są bardzo zainteresowani tym, ile właściwie będą zarabiać. Nierzadko zdarzają się pytania o kwotę netto. Standardem jest jednak podawanie wyłącznie kwoty brutto w ogłoszeniu bądź przez rekrutera na rozmowie. Kwota netto zależy bowiem od bardzo wielu czynników. W grę wchodzą tutaj między innymi progi podatkowe, różnego rodzaju odliczenia, składki społeczne i inne potrącenia z wynagrodzenia. Dlatego też dla swojego bezpieczeństwa pracodawca powinien ograniczyć się do podania kwoty brutto. Kalkulator kosztów pracodawcy pozwala pracownikowi zrozumieć zasady obliczenia pensji netto. W Internecie znajduje się wiele tego rodzaju kalkulatorów, z których można skorzystać bezpłatnie. Warto także zaznajomić się z zasadami obliczenia wynagrodzenia w swoim kraju, Dzięki temu nie będą zaskoczeniem różnego rodzaju informacje o progach podatkowych.

Myślisz nad urlopem macierzyńskim? Koniecznie zajrzyj tutaj

Mała firma a zatrudnienie ludzi

Wiele mówi się o tym, że koszty pracy są bardzo wysokie, niemalże nie do uniesienia, dla małych firm. Korporacje radzą sobie lepiej w tym względzie. Wystarczy wyobrazić sobie, że w małej firmie nagle zachorują dwie osoby. Pracodawca przez 30 dni musi płacić wynagrodzenie chorobowe. Mały pracodawca może nie być przygotowany na taki wariant. Nagła konieczność zatrudnienia dodatkowej osoby może spowodować drastyczny wzrost kosztów i spadek przychodów. Wydaje się, że duże korporacje wliczają to po prostu w koszty swoich usług. Wielu pracodawców obawia się zatrudniania młodych kobiet, ponieważ szybko mogą one zajść w ciążę, a to wiąże się z długotrwałym zwolnieniem lekarskim. Nawet jeśli ZUS na pewnym etapie przejmie wypłatę zasiłku chorobowego, to pozostaje kwestia zapłacenia ekwiwalentu urlopowego. Dlatego też sytuacja młodych kobiet na rynku pracy nie jest łatwa.

Komu pomaga kalkulator wynagrodzeń?

Kalkulator wynagrodzenia jest pomocny zarówno dla pracodawców, jak też dla pracowników. Obie strony mogą z niego korzystać. Mały przedsiębiorca, który nie korzysta na co dzień z pomocy księgowego albo doradcy podatkowego, dzięki korzystaniu z takiego kalkulatora może szybko i łatwo poznać całkowity koszt zatrudnienia pracownika. Jest to niesamowite ułatwienie, błogosławieństwo życia w XXI wieku, gdzie szybko można znaleźć potrzebne informacje w Internecie. Warto jedynie rozważyć, czy rzeczywiście poprawnie zostały zaznaczone wszystkie warianty w kalkulatorze. Trzeba więc wiedzieć czym są podwyższone koszty uzyskania przychodu. System podatkowy w Polsce na pewno nie jest łatwy. Nawet doświadczeni księgowi mają czasami wątpliwości i problemy w interpretacji niektórych przepisów. Dlatego też trudno dziwić się zwykłym ludziom, że rozliczenia z urzędem skarbowym oraz z zakładem Ubezpieczeń Społecznych nie są dla nich intuicyjne. Warto jednak dążyć do tego, aby jak najlepiej poznać system prawny w danym kraju i móc samodzielnie wyliczyć wartość swojego wynagrodzenia netto i brutto.

Przeczytaj też, na czym polegają subwencje dla samozatrudnionych

Redakcja ecomanager.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?