Mieszkania do wynajęcia – na co zwrócić uwagę?

Każdy człowiek potrzebuje miejsca do zamieszania, nie każdy jednak może lub chce mieć mieszkanie na własność. Wiele osób przeprowadza się do innego miasta, pracuje z dala od domu, pobiera nauki. Z tego powodu na rynku nieruchomości panuje ogromny ruch. Dostęp do ofert jest prosty i powszechny. Na co jednak należy zwrócić uwagę, kiedy chcemy wynająć mieszkanie.
Bardzo ważne, żeby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Które opłaty są wliczone w kwotę najmu, a które trzeba płacić dodatkowo? Jakie są stałe comiesięczne opłaty jak czynsz, wywóz śmieci, ogrzewanie. Czy jest to umowa najmu okazjonalnego i czeka nas wizyta w kancelarii notariusza? Jakie koszty związane z naprawami leżą po naszej stronie, a jakie po stronie właściciela?
W wielu przypadkach naliczana jest kaucja za mieszkanie. Może to być całkiem spora kwota, gdyż zwyczajowo przyjmuje się, że jest to co najmniej wysokość miesięcznej ceny najmu. Czasami może to być nawet jej trzykrotność.
Bardzo ważna jest wielkość mieszkania, które powinno być dopasowane do naszych potrzeb, ale opłaty nie powinny rujnować naszego budżetu.
Jeżeli decydujemy się na wynajęcie mieszkania w dużym mieście, należy zwrócić uwagę na lokalizację. Dobrze by pobliżu znajdował się przystanek komunikacji miejskiej, sklep, przychodnia, przedszkole i szkoła a może także kino, basen czy klub fitness.
Kiedy nie chcemy narażać się na stres i sprawdzanie wszystkich tych informacji, warto skorzystać z pomocy biura, które zajmuje się pośrednictwem w wynajmowaniu nieruchomości.

Przeczytaj więcej na Eco-Profi

Redakcja ecomanager.pl