Zakładanie biznesu

Założenie własnej firmy to wyzwanie, które za granicą wydaje się jeszcze bardziej skomplikowane. Zjednoczone Emiraty Arabskie swoją stabilnością ekonomiczną, korzystnym systemem podatkowym i stale rozwijającą się infrastrukturą, od wielu lat przyciągają inwestorów z całego świata.  Dubaj to inwestycyjne centrum niekończących się możliwości, które otwiera drzwi do globalnych rynków. Zakładanie biznesu w Dubaju to ogromna szansa na biznesowy rozwój i ekspansję na zagraniczne rynki. Jak wygląda zakładanie biznesu w ZEA? Sprawdź poniżej, charakterystykę procesu zakładania firmy na najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynku świata!

Zakładanie biznesu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Założenie firmy w ZEA wymaga dokładnej znajomości prawa oraz ogólnych zasad funkcjonowania na rynku. Przed rozpoczęciem założenia własnej działalności warto skorzystać z profesjonalnej pomocy doradztwa oraz wsparcia na wszystkich etapach rozwijania inwestycji. Specjaliście w tej dziedzinie doskonale znają lokalny rynek, obyczaje i prawo, a także posiadają zespół prawników i księgowych. Dodatkowym atutem skorzystania z doradztwa inwestycyjnego jest możliwość dopasowania indywidualnej strategii działania biznesowego, ustalenie rodzaju prowadzonej działalności według kapitału i potrzeb, wybór formy opodatkowania oraz kosztów stałych oraz zmiennych, jakie należy ponieść przed, jak i w trakcie prowadzenia biznesu. 

Zakładanie biznesu w Dubaju – Etapy

Jak założyć biznes w Dubaju lub innych regionach Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Pierwszym krokiem po konsultacji i ustaleniu wszystkich szczegółów z doradcami inwestycyjnymi jest zgromadzenia kompletu odpowiednich dokumentów, które są gwarancją przejścia poprawnie całego procesu rejestracyjnego, który z reguły trwa kilka dni roboczych. 

Proces rejestrowania działalności oprócz samej rejestracji firmy zawiera: sprawdzenie dostępności nazwy, wyszukanie lokalizacji do prowadzenia biznesu, przygotowanie niezbędnych umów do pełnienia pełnomocnictwa, umowy dotyczące spółki oraz nadzorowanie procesu otwarcia konta bankowego (pomoc w wypełnieniu formularzy, spotkania w placówce bankowej, obsługa konta). 

Kolejnym elementem zapewnionym przez doradców inwestycyjnych jest pomoc i wsparcie z zakresu HR, pozyskanie i przeszkolenie pracowników do wykonywania powierzonych im obowiązków i zadań. Finalnym etapem jest nadzorowanie i sprawowanie kontroli nad funkcjonowaniem biznesu w każdej fazie jego rozwoju. 

Zakładanie biznesu w ZEA – Formy

Zakładanie biznesu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich opiera się na wyborze jednej z trzech form prowadzenia działalności gospodarczej. Założenie spółki możliwe jest w systemie:

OFFSHORE

Spółka wirtualna, która jest najkorzystniejszą formą założenia działalności dla obcokrajowców rozpoczynających swoją przygodę z inwestowaniem. Cechami charakterystycznymi dla tego systemu jest jego prostota i szybkość realizacji, która niestety wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Inwestor zagraniczny nie ma obowiązku rejestrowania spółki osobiście w ZEA i może posiadać 100% udziałów w spółce. Rachunek bankowy zakładany jest w banku posiadającym bankowość elektroniczną. Przy tej formie zakładania działalności należy pamiętać, że nie ma możliwości prowadzenia biznesu i zatrudniania osób na umowę o pracę na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Taki rodzaj działalności nie upoważnia do otrzymania wizy. 

FRADE TRADE ZONE COMPANY

Założenie spółki tego typu dotyczy działalności w strefie wolnego handlu, które daje szansę na współpracę z innymi działającymi w tej strefie podmiotami gospodarczymi oraz umożliwia dostęp do międzynarodowego rynku. Rejestracji spółki i wizyta w banku wymaga osobistego stawiennictwa w placówkach. Właściciele spółek tego typu mają prawo do 100% udziałów bez konieczności posiadania wspólnika będącego obywatelem ZEA. Prowadzenie takiej formy biznesu gwarantuje możliwość zatrudniania osób na umowę o pracę oraz działalność w wyznaczonej strefie na terenie emiratów lub poza jego granicami. Inwestor w tym systemie ma możliwość uzyskania wizy na okres 3 lat. 

LIMITED LIABILITY COMPANY

Typ spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga najwięcej formalności i spełnienia konkretnych wymagań. Współwłaścicielem spółki musi być obywatel Zjednoczonych Emiratów Arabski, który posiada w spółce 51% udziałów. Partner tego typu pełni jedynie funkcję reprezentacyjną i nie uczestniczy w funkcjonowaniu firmy, a spółka musi raz do roku wypłacić wynagrodzenie za udział. Biura doradztwa inwestycyjnego na terenie całego kraju posiadają listę partnerów wartych zaufania. Ta forma rejestracji wymaga osobistej wizyty w placówkach urzędowych oraz bankach. 

Zakładanie biznesu

Zakładanie biznesu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – Korzyści 

Dlaczego zakładanie biznesu i inwestowanie w regionach ZEA  jest tak korzystne? Dochody zarówno obywateli, jak i obcokrajowców nie są opodatkowane, dlatego często te regiony nazywane są rajem podatkowym. 

Do niedawna przedsiębiorcy w tym kraju nie byli objęci podatkiem VAT, natomiast aktualnie w zależności od uzyskanych przychodów naliczany jest podatek w wysokości 9% powyżej progu 375 000 AED. 

Oprócz korzystnych warunków do prowadzenia działalności, niskich kosztów, prostego systemu zarządzania biznesem, region ten jest niezwykle atrakcyjny pod względem możliwości dofinansowania. Rząd w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na czele z Dubajem oferuje różne dotacje i programy wsparcia dla biznesu. 

Dla polskich inwestorów nie bez znaczenia pozostaje fakt podpisania przez Polskę i Emiraty Arabskie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

Nie tylko podatkowo-prawne udogodnienia wpływają na atrakcyjność inwestowania w tej części świata, korzystne są również aspekty wizerunkowe dla prowadzenia biznesu. Posiadanie spółki w Dubaju szereguje przedsiębiorstwo wśród światowej czołówki biznesowej, wpływa na rozwój i gwarantuje udział jednostki w międzynarodowych rynkach. 

Zakładanie biznesu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Przy odpowiedniej pomocy doradców inwestycyjnych zakładanie biznesu w ZEA z największym spośród emiratów miastem Dubaj  nie jest szczególnie skomplikowane i niesie za sobą wiele wartych rozważenia szans na spełnienie biznesowych celów. Różnorodne środowisko biznesowe z atrakcyjnymi formami założenia spółki, możliwościami finansowania oraz korzystną kulturą inwestycyjną wpływają na atrakcyjność tego miejsca. Dodatkowy prestiż i szansa na dostęp i zaistnienie na międzynarodowej senie na najbardziej stabilnym rynku świata nasuwa tylko jeden wniosek – warto otworzyć się na Dubaj!

Artykuł sponsorowany

Redakcja ecomanager.pl