Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes audyt bezpieczeństwa

Kiedy powinno się przeprowadzić audyt bezpieczeństwa w firmie?

Data publikacji 19 czerwca 2023


Każde przedsiębiorstwo, które decyduje się na montaż systemów zabezpieczeń, powinno zdecydować się też na szczegółowy audyt bezpieczeństwa. Dokładna analiza wszystkich obecnych zabezpieczeń oraz procesów wskaże ich słabe punkty i pozwoli dobrać najlepsze rozwiązania. W artykule omówimy, na czym polega audyt bezpieczeństwa i dlaczego nie powinno się go pomijać.

Co to jest audyt bezpieczeństwa?

Audyt w zakresie bezpieczeństwa firmy polega na aktywnym kontrolowaniu procesów i procedur oraz istniejących już zabezpieczeń, a także systemów i danych przedsiębiorstwa. Audytorzy, czyli doświadczeni specjaliści z firmy zewnętrznej (jest to zwykle firma ochroniarska) oceniają, czy zastosowane w firmie rozwiązania są skuteczne i wystarczająco dobrze zabezpieczają mienie oraz zapewniają pracownikom i klientom bezpieczeństwo. Pod lupę brane są procedury, regulaminy oraz zastosowane systemy zabezpieczeń. Po przeprowadzeniu audytu inwestor otrzymuje ocenę poziomu bezpieczeństwa w swojej firmie, dostaje również informację o mocnych i słabych stronach swoich zabezpieczeń oraz wskazówki, co należy unowocześnić, aby poprawić profil bezpieczeństwa.

Co daje właścicielowi firmy audyt bezpieczeństwa i kiedy go przeprowadzić?

Na audyt bezpieczeństwa powinna zdecydować się właściwie każda duża i średnia firma. Ochrona techniczna musi być sprawdzana co jakiś czas, a zwłaszcza jeśli właściciel firmy decyduje się na wprowadzenie nowych rozwiązań lub zredukowanie liczby etatów pracowników ochrony fizycznej. Audyt bezpieczeństwa pomaga wykryć nie tylko zagrożenia zewnętrzne, ale również wewnętrzne.

W trakcie audytu sprawdzana jest wydajność wszystkich systemów zabezpieczeń – monitoringu wizyjnego, punktów kontroli dostępu, czujek i czujników alarmowych. Takie działanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa ludzi oraz mienia, często to właśnie podczas audytu wykrywane są awarie oraz usterki systemów ostrzegania. Ochrona firm nie może być skuteczna, jeśli któryś z tych elementów zawodzi.

Bezpieczna firma – ochrona techniczna i audyt bezpieczeństwa

Najczęściej audyty bezpieczeństwa przeprowadza firma ochroniarska, związane jest to z doskonałą znajomością branży oraz nowoczesnych systemów zabezpieczeń. W trakcie kontroli sprawdzane są wszystkie procedury bezpieczeństwa oraz ich przestrzeganie przez pracowników. Agencja ochrony skupia się na zweryfikowaniu uprawnień dostępu, na zarządzaniu bezpieczeństwem informacji, zwraca uwagę na słabe i na mocne strony istniejących zabezpieczeń. Przedsiębiorca na sam koniec otrzymuje szczegółowy raport z przeprowadzonego audytu i na tej podstawie może podjąć decyzję o konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań do ochrony firmy.

Jak widać, audyt bezpieczeństwa to kluczowy krok do wyboru dopasowanych do profilu działalności firmy systemów zabezpieczeń i urządzeń. Dzięki indywidualnemu podejściu przedsiębiorstwo nie tylko zwiększa profil bezpieczeństwa, ale też oszczędza na kosztach i zmniejsza ryzyko wystąpienia wszystkich zagrożeń zewnętrznych oraz wewnętrznych.

Redakcja ecomanager.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?