Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca Własna działalność gospodarcza

Własna działalność gospodarcza – wady i zalety

Data publikacji 8 lipca 2022


Własna działalność gospodarcza to marzenie wielu osób. Jest to ogromne wyzwanie, ale również sposób na uzyskanie wolności finansowej i niezależności. Co warto wiedzieć zakładając działalność gospodarczą?

Dlaczego warto prowadzić własną działalność gospodarczą?

Praca na etacie daje poczucie bezpieczeństwa. Własna działalność gospodarcza daje jednak dużo więcej. Jest to ogromne wyzwanie, ale również wielka frajda z pracy, w której wszystko jest uzależnione wyłącznie od nas samych. Własna działalność gospodarcza ma wiele zalet, chociaż ma również wady. Jedna z największych zalet własnego biznesu jest swoboda w podejmowaniu decyzji i kreowaniu wizerunku swojej firmy. Zaletą pracy ”na swoim” jest również możliwość elastycznego podejścia do godzin pracy. Często jednak staje się to w większym stopniu wadą niż zaletą. Dotyczy to tych biznesmenów, którzy nie umieją oderwać się od swojej firmy i nawet będąc w domu ciągle są w pracy. Takie postępowanie może w krótkim czasie doprowadzić do wypalenia zawodowego. Własna działalność gospodarcza to szansa na duże pieniądze. Wyłącznie od kreatywności, pracy i wytrwałości zależą zarobki przedsiębiorcy. Tu nie ma górnej granicy zarobków!

Wady pracy „na swoim”

Osoby, które cenią sobie poczucie bezpieczeństwa nie powinny myśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej, której prowadzenie obciążone jest dużym ryzykiem. Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z brakiem przywilejów pracowniczych. Płatny urlop wypoczynkowy, urlop macierzyński, a także pakiety socjalne, które często otrzymują pracownicy są poza zasięgiem właściciela działalności. Trzeba również pamiętać, że własna działalność nie gwarantuje dochodów w każdym miesiącu. Zależy to od umiejętności właściciela, a także sytuacji na rynku. Jednocześnie należy liczyć się, że nawet w miesiącach, w których firma nie przyniesie dochodów pracodawca ma stałe koszty. Składki ZUS, opłaty za wynajem lokalu czy raty kredytu lub leasingowe to koszty stałe, które co miesiąc obciążają właściciela firmy. Dowiedz się więcej na https://biznes.wprost.pl/poradnik/przedsiebiorca/10740301/pomysly-na-wlasna-firme-z-niskim-kapitalem.html

Jak finansować działalność gospodarczą?

Przed założeniem własnej działalności gospodarczej często powstrzymuje przyszłego przedsiębiorcę brak funduszy na rozkręcenie biznesu. Każdy rodzaj działalności wymaga inwestycji. Są branże, w których są to niewielkie koszty, ale są również dziedziny, które wymagają dosyć dużych inwestycji. Rozpoczęcie własnej działalności nie zawsze musi być sfinansowane z pieniędzy, które zgromadzi przyszły właściciel firmy. Można szukać innych źródeł finansowania. Finansowanie własnej działalności można również być wspierane przez dotacje rządowe, unijne lub pochodzące od prywatnych inwestorów. Rozpoczęcie działalności często ułatwiają Urzędy Miasta, które mają korzystne propozycja dla młodych biznesmenów. Finansowanie działalności gospodarczej przy pomocy dotacji często jest pomocą bezzwrotną.

Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się ze spełnieniem konkretnych wytycznych. Przyszły przedsiębiorca, który ma dobry pomysł na biznes może szukać pomocy wśród biznesmenów, którzy mają już doświadczenie i wspierają młode talenty. Anioły Biznesu poszukują młodych talentów, które wspierają nie tylko finansowo, ale również swoją wiedzą i doświadczeniem. Minusem takiego rozwiązania jest jednak utrata części władzy w swojej firmie. Kolejnym sposobem finansowanie działalności gospodarczej jest zaciągnięcie kredytu bankowego. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Bank żąda zabezpieczenia w postaci zdolności kredytowych. Większość banków ma przygotowaną ofertę, wyłącznie dla firm, które działają na rynku nie krócej niż 12 miesięcy. Podobna sytuacja czeka przedsiębiorcę, który będzie poszukiwał leasingu. Leasingodawca będzie sprawdzał zdolność do spłaty rat leasingowych. Zaletą leasingu jest możliwość korzystanie ze sprzętu, którego w finale przedsiębiorca nie musi wykupić. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to trudne zadanie. Daje jednak wielkie możliwości i tylko od umiejętności, determinacji i doświadczenia młodego przedsiębiorcy zależy jego los.

Redakcja ecomanager.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?