Jak wybrać najlepsze konto bankowe?

Jednym z popularniejszych produktów bankowych jest konto bankowe, zwane również rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Posiadając kont bankowe w wybranej placówce bankowej, mamy dostęp do wielu usług finansowych, możemy płacić za zakupy kartą, robić swobodnie zakupy przez Internet, opłacać rachunki za media, a także gromadzić nasze finanse na koncie, w celu ich zaoszczędzenia.

Obecnie Polacy coraz chętniej zakładają konta bankowe, rośnie także liczba kont osobistych zakładanych dzieciom powyżej 13 roku życia, a dorośli czasami decydują się nie tylko na jedno, ale na kilka rachunków osobistych w różnych placówkach bankowych.
Z jednej strony już nie wyobrażamy sobie codziennego życia bez osobistego rachunku bankowego, z drugiej zakładając nowe konto zwracamy uwagę na ofertę i poszukujemy takiej, która najbardziej będzie spełniała nasze wszystkie oczekiwania.

Zacznijmy od początku, czyli kilka słów o definicji konta osobistego

Jak już wspomnieliśmy, konto osobiste zwane także rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, w skrócie ROR, to bieżący rachunek bankowy, z przeznaczeniem dla osób fizycznych. Dzięki prowadzeniu takiego konta możemy gromadzić wszystkie wpływy w jednym miejscu, a także zarządzać swoimi finansami za pośrednictwem internetowego konta bankowego. Jest to bardzo wygodna forma, ponieważ bez wychodzenia z domu, posiadając jedynie dostęp do Internetu, możemy sprawdzić saldo konta bankowego, zapłacić wszystkie rachunki, a także płacić nimi bezpośrednio za zakupy internetowe. A jeżeli mamy także kartę płatniczą, zakupy stacjonarne możemy wykonywać bez konieczności posiadania przy sobie gotówki.

Przekonaj się, czy warto inwestować w ubezpieczanie nieruchomości

Wybieramy konto bankowe

Jeżeli zastanawiacie się, jak wybrać najlepsze konto bankowe, warto zastanowić się do czego będziemy wykorzystywać konto bankowe, aby dopasować ofertę konkretnego banku właśnie do własnych potrzeb finansowych. Pierwszą kwestią jest oczywiście wynagrodzenie. Już minęły czasy, kiedy pracodawca wręczał wynagrodzenie za pracę w kopercie, dziś niemalże każdy zakład pracy przelewa wynagrodzenie za pracę na konto i czasami posiadanie konta osobistego jest jednym z obowiązkowych wymogów każdego pracownika. Także inne świadczenia stałe, takie jak emerytura, renta czy inne zasiłki rodzinne, są przelewane na wskazane konto bankowe. Wybierając najlepsze konto bankowe, zastanówmy się jaką ofertę ma dla nas przedstawiciel banku, jakie profity będziemy mieli z tytułu wpływu pensji na konto. Czasami placówki bankowe oferują dodatkowe bonusy finansowe, bądź mniejsze opłaty za prowadzenie konta, jeżeli będą na nie wpływały systematycznie środki finansowe.

Gotówka bezpieczniejsza w banku niż w portfelu

Dziś już nikogo nie musimy przekonywać, że noszenie przy sobie dużej gotówki nie tylko jest niepraktyczne, ale również niebezpieczne. Dlatego posiadanie konta bankowego zabezpiecza nas przed bezpośrednią kradzieżą. Nawet jeżeli zostanie nam skradziony portfel z kartami płatniczymi, możemy od razu je zablokować, a nasze środki finansowe nadal będą bezpieczne. To kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę wybierając konto osobiste. Najlepsze konto bankowe to takie, na którym nasze środki są w pełni zabezpieczone, a w razie kradzieży karty, można ją zastrzec wykonując jeden telefon do placówki bankowej bądź na infolinię.
Zanim wybierzemy konto osobiste w banku, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele kwestii. koszt prowadzenia rachunku bankowego, dostępność do usług internetowych, brak opłat za wpłaty i wypłaty z bankomatów oraz bliskość do placówki bankowej, jeżeli częściej korzystamy z bezpośredniego kontaktu z pracownikami bankowymi, niż z obsługi telefonicznej bądź internetowej. Każdy z nas ma inne potrzeby, dlatego nie ma jednej definicji najlepszego konta bankowego.

Przeczytaj też o branży e-comerce

Redakcja ecomanager.pl