Zostało wybrane EkoBiuro 2015

Logo konkursu Ekobiuro  kolor
Szósta edycja konkursu EkoBiuro, organizowanego przez Fundację Aeris Futuro dobiegła końca.

Konkurs skierowany jest do pracowników firm, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych zainteresowanych wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju w miejscu pracy.

Zdałoby się, że pomysły na eko- biuro mogłyby się z czasem wyczerpać, ale nic bardziej mylnego. Tegoroczna edycja była pełna żywych pomysłów i okazała się bardzo różnorodna pod względem zgłaszanych działań, krótko i długofalowych akcji. Konkurs przyciągnął zarazem przedstawicieli biznesu, instytucji publicznych jak i jednostek samorządowych, co nas niezmiernie cieszy.

– Działania podejmowane przez Pracowników były zróżnicowane pod względem czasu ich trwania, tematyki czy narzędzi ich realizacji. Często podejmowanymi działaniami były zbiórki odpadów w miejscu pracy (elektrośmieci, makulatury, plastikowych zakrętek itp.), wprowadzenie oszczędnego gospodarowania energią, papierem, wodą, warsztaty i wykłady ekologiczne dla pracowników i ich rodzin. Różnorodne były też formy komunikacji i angażowania innych pracowników w przeprowadzane działania – plakaty informacyjne, wewnętrzny newsletter czy filmiki z udziałem pracowników– mówi koordynator Konkursu Aneta Duch.
ecoRelacje konkursowe były oceniane wg. następujących kryteriów: efekt ekologiczny, efekt społeczny (edukacja i aktywizacja pracowników), zaangażowanie dużej ilości uczestników, różnorodność podjętych działań, innowacyjność podjętych działań, dłuższy czas trwania podjętych działań i trwały efekt podjętych działań.

Jury obradowało w składzie:
Joanna Mieszkowicz – prezes Fundacji Aeris Futuro, przewodnicząca Jury
Joanna Kulczycka – prof. AGH, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN
Katarzyna Pelc – Radio Kraków
Aleksandra Stępniak – Instytut na rzecz Ekorozwoju
Łukasz Makuch – prezes zarządu The Sustainers, trener CSR, twórca mintu.me

Nagrodę główną, czyli wyjazd integracyjny na wiosnę 2016 oraz obliczenie śladu węglowego biura, otrzymuje zespół konkursowy Banku BPH Gdańsk.
Pracownicy Banku wyróżnili się różnorodnością prowadzonych działań, które aktywizowały dużą ilość uczestników. Zespół wziął udział m.in. w akcji „Im dalej w las tym więcej … śmieci – Zadbaj o las z bankiem BPH”, która odbyła się dwukrotnie na terenie czterech nadleśnictw w różnych miejscach Polski.

Można powiedzieć, że Pracownicy Banku złapali niemałego rowerowego eko-bakcyla. Na przestrzeni roku zorganizowali akcję „Zapędź rower do pracy”, podczas której wraz z 92 uczestnikami przejechali ponad 7 500 tyś. km. Ogólnopolska rowerowa akcja promocyjno – aktywizująca wraz z konkursem dla pracowników „Wyzwanie rowerowe dla pracowników BPH” była prowadzona od 02.06.2015 do 30.09.2015. Ponadto, pracownicy Banku wzięli udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym w Gdańsku, gdzie Bank BPH okazał się najliczniejszą firmą na starcie przejazdu – w wydarzeniu wzięło udział około 100 uczestników. Wygrany zespół szeroko promował i zachęcał do włączenia się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W ramach niego promowano dojazd do pracy rowerem i carpooling.
Zespół Banku jest odpowiedzialny za zarządzanie stroną intranetową Eko Społeczność BHP. Na jesień 2014 roku zorganizował Ekologiczną akcję – „Wymień się książką”.

-Uczestnictwo i kolejna, w tym roku główna, nagroda dla Banku BPH S.A. w konkursie EkoBiuro, organizowanym corocznie przez Fundację Aeris Futuro, dobitnie świadczy o tym, że Bank przywiązuje ogromną wagę do wszelkich działań ograniczających zużycie energii i paliw, np. w dojazdach do pracy.– powiedział Wojciech Stępniewski z Fundacji Aeris Futuro –  Takie działania znakomicie wpisują się w ogólnoświatowy trend działań mających na celu ochronę klimatu globalnego. Fundacja realizuje od 10 lat takie działania właśnie poprzez konkurs EkoBiuro i nowy projekt naszej Fundacji offsetowania emisji w biznesie pn. „Social Carbon Offset”. Mamy nadzieję, że Bank, w przyszłości, osiągnie pełną zeroemisyjność swoich operacji.

Drugie miejsce zajęło Centrum Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jurorzy docenili różnorodność działań edukacyjnych Centrum, a były to m.in.: współorganizacja projektu „CSR na co dzień- odpowiedzialna konsumpcja”, „Lato na zdrowie”, internetowej kampanii społecznej: „ Toruń na drodze do równowagi”, „Konsumencie działaj”, „CSR’owy zawrót głowy”. Ponadto, od listopada 2014 roku CPiSOB UMK współtworzyło Fundację Institute of Effective Asset Management .

Trzecie miejsce zostało przyznane zespołowi z Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Pracownicy mi.in. od 3 lat, co roku prowadzą akcję „Sprzątamy lasy, sadzimy drzewa” (włączyło się do akcji ponad 300 pracowników Urzędu), korzystają z e-zamówień publicznych i zachęcają do stosowania „zielonych” kryteriów, korzystają z intranetu w komunikacji wewnętrznej z pracownikami czy też czynnie zachęcają dojazd do pracy rowerem (w tym roku utworzyli kolejne rowerownie w budynkach Urzędu).

Więcej informacji na stronie: www.aerisfuturo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *