Zielony Blok oficjalnie rusza

5 czerwca br. oficjalne otwarto Zielony Blok w Elektrowni Połaniec. Jest to największy na świecie blok energetyczny w całości opalany biomasą. Jego moc to 205 MW.

Innowacyjny kocioł CFB z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym powstał w zaledwie trzy lata. Inwestycja kosztowała ok. 1 mld zł. Rocznie z Zielonego Bloku będzie pochodziło 1,2 TWh energii, która powstanie w oparciu o 1 mln ton biomasy.

Dzięki inwestycji GDF Suez Energia Polska podwoił produkcję zielonej energii – bez Zielonego Bloku firma produkowała 700 GWh (teraz – 1500 GWh). Energia wytwarzana w kotle stanowi 25% całej krajowej produkcji prądu z paliwa biomasowego.

Ta inwestycja to przykład realizacji naszej strategii, czyli troski o  środowisko oraz produkcji taniej i ekologicznej energii. Zależy nam, żeby Zielony Blok był pokazywany nie tylko w Polsce ale i w Europie – powiedział Gérard Mestrallet, prezes grupy GDF Suez.

Uruchmienie Zielonego Bloku spowoduje też spadek emisji dwutlenku węgla o 1,2 mln ton (rocznie). Znacznie zostanie ograniczona też emisja innych szkodliwych substancji do atmosfery – SO2, NOx oraz pyłów.

– To nasza największa i najbardziej przełomowa inwestycje realizowana w Polsce. Projekt ten potwierdza, że rozumiemy konieczność godzenia potrzeb środowiska naturalnego, interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa energetycznego kraju – zaznaczył Grzegorz Górski, prezes GDF Suez Energia Polska.

 Żródło: GDF Suez Polska Energia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *