Zdałeś? Odbierz nagrodę

Już w najbliższą sobotę – 20 września br., w 8 miastach Polski odbędzie się V edycja EKOakcji dedykowana szklanym butelkom pod hasłem „Zdałeś? Odbierz nagrodę”. Ta ogólnopolska akcja społeczna zwraca uwagę na korzyści środowiskowe wynikające z segregowania szklanych opakowań i oddawania zwrotnych butelek do sklepów.

Zbiórkę butelek organizują wspólnie Tesco Polska i Carlsberg Polska. Merytoryczny patronat nad akcją objęła Organizacja Odzysku KOBA, która odpowiada za przetworzenie zebranych podczas akcji butelek bezzwrotnych zgodnie ze standardami środowiskowymi.

Tegoroczna „EKOakcja- Zdałeś? Odbierz nagrodę” odbędzie się w godzinach 10.00 – 18.00 na parkingach przy sklepach Tesco w 8 miastach Polski: Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Włocławku i Wrocławiu.

uqqqqUczestnicy EKOakcji w zamian za przyniesienie 10 szklanych butelek bezzwrotnych i/lub zwrotnych otrzymają symboliczną nagrodę – sadzonkę wrzosu. W przypadku butelek zwrotnych wypłacana będzie także kaucja. Na parkingach sklepów – w miejscu akcji – będą ustawione kontenery na szkło przeznaczone do recyklingu, o który zadba Organizacja Odzysku KOBA. Natomiast butelki zwrotne będą zbierane do tradycyjnych skrzynek. Organizatorzy zapewnili na czas sobotniej akcji tysiąc sadzonek w każdym punkcie objętym EKOakcją.
Recykling opakowań szklanych można stosować nieskończoną ilość razy. Segregując odpady, takie jak butelki bezzwrotne, zmniejszamy nie tylko zużycie energii i surowców potrzebnych do produkcji nowych, ale także ilość odpadów wywożonych na wysypisko i tym samym – poprawiamy estetykę otoczenia.

Butelka zwrotna może być użyta do ponownego napełnienia przynajmniej 20 razy. W Polsce jedna szklana butelka trafia do obiegu – między sklepem a jej ponownym napełnieniem – średnio 8–12 razy. Oddanie szklanej butelki zwrotnej do sklepu to oszczędność ok. 1100W energii zużywanej w hucie szkła, czyli mniej więcej tyle, ile potrzeba na 5,5 godziny oglądania telewizji na LCD TV.
– EKOakcję i zbiórkę opakowań organizujemy po raz piąty, ale w tym roku mocniej dedykujemy ją szklanym butelkom – i bezzwrotnym, i zwrotnym. Zaletą szkła jest to, że może być przetwarzane ogromną ilość razy, ale w Polsce nadal tylko niewielka jego część trafia do ponownego użytku. Podobnie, jest z butelką zwrotną, która wykonuje mniej cykli niż przykładowo w krajach ościennych. Ideą naszej wspólnej EKOakcji jest zachęcenie Polaków, by nie traktowali szklanej butelki jako odpadu, ale spojrzeli na nią jako na cenny surowiec, o dużym potencjale ekologicznym – mówi Jagoda Jastrzębska, Kierownik ds. Rozwoju Odpowiedzialnego Biznesu w Carlsberg Polska.

Akcją zostały objęte poniższe sklepy Tesco w Polsce:

Szczecin – ul. Milczańska 31F
Kraków – ul. Kapelanka 54
Kraków – ul. Wielicka 259
Wrocław- ul. Długa 37/47
Włocławek – ul. Kruszyńska 17/27
Warszawa – al. KEN 14
Warszawa – ul. Fieldorfa 41
Łódź – ul. Widzewska 22
Lublin – ul. Orkana 4
Poznań ul. Mrągowska 4

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *