Wyścig przyszłości

W listopadzie 2014 r. odbędą się pierwsze na świecie mistrzostwa samochodów wyścigowych napędzanych wyłącznie energią elektryczną. Organizatorem FIA Formula E Championship jest  Fédération Internationale de l’Automobile.

Odbywające się co kilka tygodni prezentacje pojazdów Formuły E rozpoczęły się w 2013 r., natomiast pierwszy wyścig wystartuje 13 listopada 2014 r. w Brazylii.

W dwunastu wyścigach trwających osiem miesięcy, dwudziestu kierowców z dziesięciu drużyn będzie rywalizować ze sobą w największych miastach na całym świecie. Gospodarzami imprezy będą metropolie takie jak: Los Angeles, Miami, Londyn, Rzym, Pekin, Putrajaya oraz Buenos Aires i Rio de Janiero. Dwie pozostałe lokalizacje wyścigu nie zostały jeszcze ogłoszone.

Według FIA samochody Formuły E są wstanie osiągnąć prędkość niemal 100 km/h w czasie krótszym niż 3 sek., co powinno rozwiać wszelkie wątpliwości fanów Formuły 1 odnośnie jakości zapowiadającego się widowiska. Znaczącą różnicę będzie można natomiast zauważyć w poziomie hałasu wydawanym przez pojazdy Formuły E, które jadąc na maksymalnych obrotach emitują dźwięki zbliżone do autobusu.

Los Angeles jako jeden z organizatorów poczyniło znaczne postępy w celu przygotowania i zachęcenia ludzi do szerszego korzystania ze samochodów elektrycznych. W mieście zainstalowano 121 publicznych stacji ładowania tego rodzaju pojazdów, usprawniono również proces wydawania zezwoleń niezbędnych do zakładania ładowarek w domach i przedsiębiorstwach, a wszystko w ramach programu „Charge Up LA – Home, Work and On The Go”.

W Mistrzostwach Formuły E, planowanych wyłącznie na torach ulicznych, stosowane będą jednomiejscowe samochody elektryczne. Promowana przez konsorcjum Formula E Holdings seria jest licencjonowana oraz nadzorowana przez Fédération Internationale de l’Automobile.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z porozumienia zawartego z FIA. Jest to wspaniała okazja, aby stworzyć nowe i ekscytujące widowisko. Łącząc zarazem wyścigi, czystą energię i zrównoważony rozwój patrzymy w przyszłość z nowej perspektywy. Oczekujemy, że te mistrzostwa będą podstawą w zakresie badań i rozwoju ogólnej idei samochodu elektrycznego oraz kluczowym elementem przyszłości naszych miast – powiedział Alejandro Agag, prezes Formula E Holdings.

Źródło: Federation Internationale de l’Automobile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *