Wiceminister Trojanowska o eneregtyce jądrowej

Rola energetyki jądrowej w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii oraz ograniczania emisji dwutlenku węgla to główne tematy spotkania ministrów UE odpowiedzialnych za ten sektor. Rozmowy z udziałem pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej – Hanny Trojanowskiej, odbyły się 12 marca 2013 r. w Londynie.

Wiceminister Hanna Trojanowska podkreśliła, że wykorzystanie energii jądrowej może pozytywnie wpłynąć na sytuacjęekonomiczną poszczególnych państw. – Pozwoli także obniżyć poziom emisji CO2 oraz zapewnić konsumentom efektywną kosztowo energię elektryczną – dodała.

Uczestnicy spotkania dyskutowali również o możliwościach współpracy między państwami UE m.in. w zakresie tworzenia najwyższych standardów bezpieczeństwa w elektrowniach jądrowych. Ponadto omówili propozycje aktualizacji Dyrektywy o Bezpieczeństwie Jądrowym, przygotowywane przez Komisję Europejską.

W opinii unijnych ministrów, aby skutecznie realizować programy jądrowe konieczne jest budowanie długofalowego zaufania inwestorów. W tym zakresie pomocne może okazać się wsparcie ze strony rządowej m.in. w zakresie tworzenia przyjaznych warunków legislacyjnych dla takich projektów.

Podczas wizyty w Londynie wiceminister Hanna Trojanowska spotkała się także z brytyjskim Sekretarzem Stanu do spraw Energii i Klimatu  – Edem Davey. Tematem rozmów była współpraca polsko-brytyjska w sektorze energetyki.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *