Uproszczenie systemu opłat

W Ministerstwie Środowiska rozpoczęły się prace nad opracowaniem przyjaznego i intuicyjnego narzędzia dla przedsiębiorców i samorządów – systemu elektronicznej sprawozdawczości i opłat za korzystanie ze środowiska. Prace nad nim nadzoruje wiceminister środowiska, Aneta Wilmańska.

Nowy system sprawozdawczości i opłat będzie służył do zbierania danych od przedsiębiorców i osób fizycznych korzystających ze środowiska oraz do określania wysokości odpowiednich opłat. To centralne narzędzie informatyczne zapewni przedsiębiorcom możliwość złożenia drogą elektroniczną jednego sprawozdania ze swojej działalności. Z kolei nadzorujący ten proces – minister środowiska, marszałkowie województw i wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska będą mieli dostęp do wiarygodnych i rzetelnych danych dotyczących korzystania ze środowiska.

W ramach prac nad projektem, zaplanowane są rozmowy z przedstawicielami urzędów marszałkowskich dotyczące współpracy przy tworzeniu systemu. Minister Wilmańska podkreśla, że dzięki nowemu rozwiązaniu wszystkie województwa zyskają bezpłatne, jednolite narzędzie do obsługi podmiotów sprawozdających, a przedsiębiorcy unikną kilkukrotnego raportowania podobnych informacji w różnych systemach.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *