Energetyczna uczelnia

Dzięki działalności Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie powstaną pierwsze stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych oraz jedna z największych w Polsce instalacji ogniw fotowoltaicznych.

Instalacja ogniw fotowoltaicznych zostanie zbudowana na parkingach uczelni. – Powstanie tam prawie 40 tzw. car portów. Będą to zadaszenia, na których zainstalowane zostaną nowoczesne panele fotowoltaiczne. Łączna powierzchnia paneli wyniesie ok. 840 m2. Pozwoli to na pozyskanie „ze słońca” energii elektrycznej o mocy ok. 170 kW – mówi Marek Rogalski, zastępca dyrektora administracyjnego WSPiA.

W ramach tego przedsięwzięcia powstanie też jedna z niewielu na Podkarpaciu stacji do ładowania samochodów elektrycznych. W jej skład wejdą dwie stacje wyposażone w gniazda typu: TESLA i MELEX. Będą one ogólnodostępne i pozwolą na bezpłatne ładownie każdego elektrycznego auta.

To jednak nie pierwsza taka akcja WSPiA dotycząca odnawialnych źródeł energii. W 2011 r. na terenie rzeszowskiego kampusu uczelni do użytku oddano jedną z największych w Polsce instalacji pomp ciepła oraz ogniw fotowoltaicznych. Obecnie system ten jest rozbudowywany. Zastosowane rozwiązania nadal będą opierać się na dwóch źródłach energii odnawialnej. Pierwsze to ciepło pozyskiwane z głębokości ponad 100 metrów. Drugie stanowi energia przetwarzana na prąd niskiego napięcia pozyskana ze słońca.

Takie rozwiązania sprawią, że w przyszłości będziemy mieć czystsze powietrze, a nasze miasto będzie miało lepsze parametry ekologiczne. Na nowoczesnych technologiach zastosowanych w WSPiA zyskają również nasi studenci, bo będziemy mogli obniżyć koszty utrzymania naszych obiektów, co też jest rzeczą niebagatelną – tłumaczy prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA.

W 2011 r. WSPiA uruchomiła jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie innowacyjną instalację ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła. Umożliwiło to uczelni ograniczyć o ok. 10% zużycie ciepła i prądu pozyskiwanego z sieci miejskiej. Powierzchnia wykonanych instalacji systemu ogniw fotowoltaicznych wynosi 200 m2. Pozyskany prąd zostanie zagospodarowany w celach oświetlenia budynku i zasilania systemu klimatyzacji. Na terenie kampusu wykonano także 30 odwiertów o głębokość 125 m. Zamontowano w nich specjalistyczne sondy, które w połączeniu z pompą pozwalają na pobieranie ciepła z gruntu.

Źródło: Wyższa Szkoła Prawa i Administracji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *