Tydzień Zrównoważonego Transportu

Dziś rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, podczas którego tysiące europejskich miast będą promować inwestycje sprzyjające rowerzystom i pieszym, a także poprawiające funkcjonowanie transportu miejskiego.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) został zainicjowany w 2002 r. przez Komisję Europejską, aby zachęcić społeczeństwo do ekologicznych sposobów podróżowania – jazdy na rowerze, środkami komunikacji miejskiej i chodzenia. Punktem kulminacyjnym ETZT jest Dzień Bez Samochodu obchodzony 22 września.

W trakcie trwania ETZT polskich miastach koordynatorzy będą prowadzić akcje edukacyjne, pokazujące korzyści z korzystania z komunikacji miejskiej, jeżdżenia na rowerze i chodzenia piechotą, a także racjonalnego używania samochodów osobowych. Celem tych działań jest przekonanie mieszkańców, że nawet małe zmiany codziennych nawyków mogą poprawić jakość naszego życia oraz miejsca, w którym mieszkamy.

Ministerstwo Środowiska zachęca by do pracy zamiast samochodem przyjechać rowerem, dzięki czemu odzyska się formę i dobre samopoczucie, a przy tym wyemituje mniej spalin. Ponadto zaleca by po pracy czy szkole zrobić sobie krótki spacer na następny przystanek albo spróbować pokonać część drogi do domu piechotą. By zaoszczędzić cenny czas jako środek lokomocji warto wybrać tramwaj albo autobus, który jeździ buspasem.

Resort podkreśla jednak, że chodzi nie tylko o skrócenie czasu. Oddychając bardziej czystym powietrzem wydłuża się życie o średnio 8 miesięcy, zmniejsza prawdopodobieństwo chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego czy chorób płuc. To człowiek decyduje w jakim mieście żyje – niech będzie czyste i zdrowsze.

W ramach  Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu  Gdynia  będzie promowała rowery i trolejbusy jako niskoemisyjny transport miejski. Mieszkańcy będą mogli m.in. bezpłatnie wypożyczyć rower, wziąć udział w konkursie na najlepiej udekorowany rower lub zrelaksować się na parkingu samochodowym, który zamieni się w miejsce przyjazne mieszkańcom.

Z kolei Kraków zaprasza na konferencję VeloKraków. Mieszkańcy będą mogli korzystać z ekotaksówek, dla których uruchomiono dwa dodatkowe postoje. A 22 września (Dzień Bez Samochodu), po okazaniu dowodu rejestracyjnego pojazdu, bezpłatne korzystać z przejazdów komunikacją miejską.

Olsztyn oferuje mieszkańcom zajęcia pod hasłem „Akademia Rowerowa” dotyczące nauki bezpiecznej jazdy w ruchu ulicznym oraz forum promujące carpooling. Przed szkołami podstawowymi zostaną zamontowane stojaki rowerowe.

W Opolu będzie można bezpłatnie wypożyczyć rowery, skorzystać z komunikacji miejskiej, bezpłatnie przewieźć rower koleją.

W Rzeszowie zostanie uruchomiona kolejna Bezobsługowa Automatyczna Wypożyczalnia Rowerów Miejskich. Władze miasta zapraszają na konferencję naukową pod nazwą „EKOMOBILNOŚĆ” organizowaną przez Politechnikę Warszawską oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa. Jednym z jej tematów będzie Program Rozwoju Zrównoważonego Ekologicznego Transportu Publicznego w Rzeszowie.

W Szczecinie miejsca parkingowe zostaną przekształcone w tymczasowe parki. Działacze, artyści, mieszkańcy zagospodarują miejsca parkingowe np. miejsce do odpoczynku czy czytania książek.

Więcej informacji na temat działań prowadzonych przez miasta można znaleźć na stronie www.mobilityweek.eu

Ministerstwo Środowiska w ramach tegorocznej kampanii organizuje szkolenia dla władz samorządowych pn. „Zielone miasta – w stronę przyszłości!”. Podczas nich będą prezentowane dobre praktyki z zakresu planowania infrastruktury miejskiej przyjaznej mieszkańcom. Na przykładach projektów z polskich i zagranicznych miast samorządy lokalne będą mogły  dowiedzieć się, w jaki sposób dostosować miasta do potrzeb ich mieszkańców tak, aby żyło się w nich lepiej i zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *