Szybkie ładowanie po holendersku

W Holandii  do 2015 r. zostanie wybudowanych ponad 200 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Dzięki temu każdy z 16,7 mln jej mieszkańców w dowolnym momencie będzie znajdował się w odległości nie większej niż 50 km od obsługującej kilka standardów ładowarki o mocy 50 kW.

Za jej pomocą będzie można naładować akumulator samochodu z napędem elektrycznym w ciągu zaledwie 15-30 minut. Z realizacji przedsięwzięcia, którego autorem jest Fastned, cieszy się m.in. firma Nissan, producent najchętniej kupowanego samochodu z napędem elektrycznym na świecie, Nissana LEAF.

Obecnie właściciele samochodów elektrycznych  najczęściej ładują swoje pojazdy w domach, jednakże nowa infrastruktura szybkich ładowarek otworzy przed nimi możliwość ładowania samochodów w trasie, dzięki czemu będą mogli planować dłuższe podróże bez emisji spalin do atmosfery

Cieszy nas ten kierunek rozwoju. Holandia aktywnie wspiera rozwiązania mobilności bezemisyjnej od chwili wprowadzenia Nissana LEAF do sprzedaży dwa lata temu. Jesteśmy przekonani, że rewolucja z udziałem samochodów z napędem elektrycznym będzie nadal nabierać tempa – powiedział Robert Lujan, dyrektor zarządzający holenderskiego oddziału Nissana.

Stacja szybkiego ładowania w Holandii

 – W Holandii już teraz dostępnych jest ponad 90 szybkich ładowarek. Obietnica stworzenia kolejnych 200 punktów tego typu, usytuowanych wzdłuż głównych autostrad oznacza, że posiadacze samochodów z napędem elektrycznym będą mogli przejeżdżać dłuższe dystanse bez obaw o brak możliwości doładowania akumulatora. Nissan w pełni popiera inicjatywę montażu ładowarek obsługujących wiele standardów. Mamy nadzieję, że reszta Europy pójdzie w ślady Holandii i będzie aktywnie działać na rzecz poprawy jakości powietrza dla kolejnych pokoleń – dodał.

Do końca marca br. w Holandii istniało ponad 3000 ogólnodostępnych tradycyjnych punktów ładowania i 1229 ładowarek z ograniczonym dostępem, z kolei dzięki umowom zawartym pomiędzy operatorami wszyscy holenderscy użytkownicy samochodów z napędem elektrycznym mają dostęp do całej krajowej sieci ładowarek przy użyciu kart ładowania.

Ogłoszenie planowanej rozbudowy sieci szybkich ładowarek w Holandii nastąpiło po zrealizowaniu podobnej inicjatywy w Estonii, gdzie obecnie dostępne jest 158 szybkich ładowarek, a otwarcie kolejnych sześciu zaplanowano jeszcze na ten rok. Podobnie jak w przypadku planów holenderskich, obsługujące kilka standardów stacje ładowania w Estonii zlokalizowane są przy głównych trasach przelotowych w odległości 40-60 km od siebie. Ładowarki można również znaleźć w miastach o populacji przekraczającej 5000 mieszkańców.

Projekty montażu rozbudowanej sieci ładowarek obsługujących kilka standardów w Holandii i Estonii bez wątpienia dowodzą, że mobilność bezemisyjna, jaką zapewniają samochody ze stuprocentowym napędem elektrycznym, to już nie sen o przyszłości, ale rzeczywistość – dodaje Robert Lujan.

Realizacja projektu holenderskiego rozpocznie się we wrześniu 2013 r., a jego zakończenie zaplanowano na 2015 r.

 Źródło: Nissan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *