Świetlana przyszłość

oko_w_swietlana_przyszlosc_m_maslowska-bandosz_fot

Z Jamiem Grantem, kierownikiem ds. asortymentu oświetleniowego w IKEA w Szwecji, na temat technologii LED rozmawia Małgorzata Masłowska-Bandosz.

W ciągu czterech lat wszystkie dostępne w ofercie IKEA na całym świecie żarówki i lampy będą opierały się na technologii LED. Skąd wziął się pomysł na wykorzystanie w ofercie właśnie tej technologii?

Dzięki temu, że pomagamy naszym klientom żyć w bardziej zrównoważony sposób, bierzemy odpowiedzialność za środowisko i tworzymy świat, w którym żyje się lepiej. Technologia LED jest rewolucją w oświetleniu. Pozwala nam – projektantom i producentom – na tworzenie funkcjonalnych lamp, które są przy tym bardziej przyjazne dla środowiska. Dioda LED zużywa o 85% mniej energii, a czas jej użytkowania jest dwadzieścia razy dłuższy niż tradycyjnych żarówek. Wymieniając wszystkie żarówki oraz lampy w naszym asortymencie na te LED-owe, umożliwimy naszym klientom prowadzenie gospodarstw w sposób zrównoważony, a także oszczędzanie energii elektrycznej.

Wymiana oświetlenia na diody LED ma również dotyczyć wszystkich budynków IKEA na świecie. Jakie oszczędności ekonomiczne i ekologiczne uda się dzięki temu uzyskać?

IKEA chce być odpowiedzialną firmą, dlatego zrównoważony rozwój towarzyszy nam we wszystkim, co robimy. Mamy nadzieję zainspirować naszych klientów do oszczędzania energii oraz do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, co również przełoży się na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. W budynkach IKEA wymienimy ponad milion artykułów oświetleniowych, co będzie skutkowało znaczącymi oszczędnościami w wykorzystaniu energii elektrycznej – bezpośrednio z oświetlenia, ale także pośrednio z chłodzenia i wentylacji. Przeciętny sklep w Europie Środkowej, w tym w Polsce, o wielkości 35 000 m2 zaoszczędzi ok. 500 000 kWh. Globalnie oszczędności sięgną 85 mln kWh. Inwestycje w zmianę oświetlenia w danym obiekcie zwrócą się w okresie ok. sześciu lat.

W porównaniu z tradycyjną żarówką technologia LED jest droższa. Konsumenci nie akceptują łatwo wysokich cen. Nie obawiacie się tego, że w czasie trwającego kryzysu gospodarczego konsumenci będą wybierali inne, tańsze rozwiązania?

Diody LED to najbardziej opłacalne oświetlenie na rynku, jako że zużywają mniej energii niż inne żarówki. Oświetlenie wykorzystujące technologię LED jest początkowo przy zakupie droższe od tradycyjnych lamp, ale koszt eksploatacji jest dużo niższy. Dzięki wymianie jednej tradycyjnej żarówki 40-watowej na diodę LED można zaoszczędzić ok. 22 zł rocznie, biorąc pod uwagę zarówno cenę zakupu, jak i zużycie energii.

Wielu producentów oferuje oświetlenie LED złej jakości. Na co konsumenci powinni zwracać uwagę, wybierając lampę LED? Czego powinni być świadomi?

Lampy oraz żarówki LED od razu po włączeniu dają ciepłe, mocne światło, które jest podobne do tradycyjnej żarówki żarnikowej. Niezależnie od tego, czy jest to światło do oświetlenia stołu, czy jasny snop światła do czytania, oświetlenie LED jest funkcjonalne, niezawodne oraz dostosowane do wykorzystania w różnych celach. W IKEA zaoferujemy klientom lampy zapewniające wysoką jakość w atrakcyjnej cenie.

Jak ocenia Pan ogólny poziom świadomości społeczeństw w kwestii efektywności energetycznej związanej z oświetleniem?

Przeprowadzone w lipcu br. przez IKEA badanie na 6000 konsumentach (osoby od 18 do 74 roku życia) w Chinach, Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA oraz w Szwecji pokazało, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z korzyści, jakie zapewniają diody LED, natomiast 60% respondentów wyraziło nimi zainteresowanie, ponieważ pomagają oszczędzać energię, zwłaszcza że rachunki za energię rosną, a 20-25% kosztów energii elektrycznej w domu generowanych jest przez oświetlenie. Technologia LED oznacza ogromne zmiany w sposobie oświetlania domów i daje możliwości zaoszczędzenia energii i pieniędzy.

W jaki sposób IKEA podnosi świadomość konsumentów w zakresie racjonalnego gospodarowania energią?

Jak już wspomniałem, właśnie ogłosiliśmy zamiar wymiany wszystkich żarówek i lamp w asortymencie IKEA na LED. Ta zmiana będzie poprzedzona wprowadzeniem kilku nowych produktów, które pokażą możliwości związane z wyglądem takich rozwiązań oraz wagę, jaką przykładamy do zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy zaangażowani w inspirowanie naszych klientów i pomaganie im w dokonaniu zmian w kierunku bardziej zrównoważonego życia w domu. Dlatego też szkolimy wszystkich naszych pracowników w zakresie oświetlenia LED. Rozdaliśmy im także żarówki LED, aby mogli doświadczyć korzyści płynących ze stosowania tego produktu w domach. Chcemy, żeby nasi pracownicy byli zainspirowani zmianami, na jakie jest gotowa IKEA, i by to oni inspirowali klientów.

Wywiad przeprowadzono 20 października br.

Opublikowano: Ecomanager 11/2012 (31)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *