Superkomputer dla NCBJ

image descriptionW Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku, jednostce nadzorowanej przez Ministerstwo Gospodarki, powstaje superkomputer. Zakupione na jego potrzeby procesory zapewnią mu wydajność porównywalną z ok. 20 tys. komputerów osobistych.

Taką mocą obliczeniową nie dysponuje żaden ośrodek w kraju. Dzięki niej superkomputer będzie wsparciem dla polskiego programu energetyki jądrowej oraz wielu projektów naukowo-badawczych.

 W ramach rozpoczętego właśnie cyklu przetargów NCBJ chce pozyskać infrastrukturę obliczeniową o łącznej wydajności rzędu 500 teraflopsów. To mniej więcej tyle, ile razem ma około 20 tys. dobrej klasy komputerów PC używanych w naszych domach i biurach. Rozbudowywany w tym celu, w ramach projektu „Centrum Informatyczne w Świerku” (CIŚ) współfinansowanego ze środków unijnych, klaster komputerowy docelowo będzie miał ok. 20 tys. rdzeni obliczeniowych, 100 terabajtów pamięci RAM i 3000 terabajtów przestrzeni dyskowej.

Dzięki tej inicjatywie możliwości przetwarzania danych wzrosną ponad 25-krotnie, a instalacja budowana w Świerku, znajdzie się wśród 60 najszybszych superkomputerów na świecie. Przełoży się to na dostępność i zakres usług oferowanych w ramach projektu CIŚ m.in. w zakresie przetwarzania danych na potrzeby krajowej energetyki jądrowej i konwencjonalnej, monitoringu zagrożeń radiologicznych i chemicznych czy wspierania procesów zarządzania kryzysowego.

Tworzona instalacja obliczeniowa została zaplanowana nie tylko z myślą o najwyższej wydajności, ale też odpowiedniej efektywności energetycznej. Powstający sprzęt wykorzystywać będzie najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie chłodzenia, zasilania oraz wydajności systemów dyskowych.

Eksperci z NCBJ szacują, że w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami wykorzystującymi wymuszony obieg powietrza, nowa technologia pozwoli zaoszczędzić nawet 80% prądu zużywanego do chłodzenia infrastruktury. Dalszą redukcję kosztów przyniosą energooszczędne procesory nowej generacji oraz inteligentne zarządzanie całym systemem.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *