Studenci dla środowiska

Studenci poznańskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości, zrzeszeni w organizacji Enactus, realizują interesujące projekty w zakresie ochrony środowiska i odpowiedzialnego biznesu.

Enactus (En – Entrepreneurial, Act – Action, Us – a group of people) to międzynarodowa organizacja studencka, która działa w 49 krajach na świecie, skupiając 56 tys. studentów i blisko 400 firm. Enactus wychodzi z inicjatywą łączącą liderów biznesu, pracowników akademickich oraz studentów. Zajmuje się planowaniem i realizacją projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR), adresowanych do społeczności lokalnych.

W 1993 r. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości (WSZiB) w Poznaniu, jako pierwsza uczelnia w Europie, założyła drużynę SIFE (przekształconą później w Enactus). W 2001 r., trzeci raz z rzędu zwyciężyła ona w ogólnopolskim konkursie SIFE i reprezentowała Polskę na konkursie międzynarodowym w Londynie. Po chwilowym zawieszeniu działalności, w 2011 r. organizacja SIFE WSZiB została reaktywowana. Rok później zdobyła ona trzecie miejsce w XVI Konkursie Ogólnopolskim SIFE. Sukces ten zawdzięcza m.in. projektowi „Eco Driver”, który jest obecnie kontynuowany.

Inauguracja projektu „Eco Driver”

Kierowca na medal

Projekt „Eco Driver” został zainaugurowany w 2011 r. Uczelnia – Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu nawiązała kontakt ze Szkołą Auto Škody, która stała się partnerem projektu. Przedsięwzięcie, którego celem jest zmniejszenie emisji spalin (ekologia), redukcja zużycia paliwa (ekonomia) i bezpieczeństwo (dobro społeczne), jest realizowane pod patronatem Miasta Poznania. Grupę docelową projektu stanowią zarówno kierowcy (pracownicy firm i prywatni kierowcy), jak i osoby przygotowujące się do kursu na prawo jazdy.

W ramach projektu – Tomasz Talarczyk, instruktor ecodrivingu w Szkole Auto Škody, dziennikarz motoryzacyjny oraz ekspert i popularyzator ekojazdy, przygotował biuletyn w całości poświęcony temu tematowi. Znajdują się w nim zasady ecodrivingu i dobre rady dla kierowców. Zapoznało się z nimi ponad 520 kierowców taksówek z jednej z największych poznańskich korporacji. Otrzymali oni naklejki „Kierowca na medal”, które przyklejali na samochody.

Naklejkę „Kierowca na medal” otrzymało ponad 500 kierowców poznańskich taksówek.

Dla młodzieży licealnej i studentów, którzy posiadają prawo jazdy lub dopiero przygotowują się do kursu (w sumie ponad 2000 osób), również przeprowadzono szkolenia dotyczące ecodrivingu. W młodych ludziach w ten sposób wzbudzono potrzebę dbania o środowisko i konieczność wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków Na koniec każdego szkolenia uczestnicy rozwiązywali test. Wyniki pokazały ponad 85% poprawnych odpowiedzi. Uczestnicy szkolenia dostali również książeczki Eco drivera. Kolejną grupą docelową byli kierowcy z poznańskiego MPK. Pytania z przygotowanego w ramach projektu testu z zakresu ecodrivingu, pojawiły się także na teście konkursowym na najlepszego kierowcę roku.

Specjalnie dla przyjaznych środowisku kierowców, uruchomiono stronę internetową: www.kierowcanamedal.pl. Można na niej znaleźć samouczek, czyli elektroniczną wersję książeczki przygotowanej przez Tomasza Talarczyka. Powstał także profil na Facebooku: kierowca na medal.

W tegorocznej edycji projektu, kontynuowane jest przeprowadzanie szkoleń w szkołach. Nawiązano również współpracę ze Škodą Polska, dzięki której powstanie film, który będzie instruował i promował ekologiczną, ekonomiczną i bezpieczną jazdę. Ekranizacja niebawem ukaże się w Internecie. Aktualnie organizacja poszukuje chętnych korporacji taksówkarskich, prywatnych firm i osób fizycznych (nie tylko z Poznania, ale z całej Polski), które są zainteresowane przyłączeniem się do akcji.

Eco Leader

Drugim projektem, realizowanym przez Enactus WSZIB, jest „Eco Leader”. W ramach pierwszej jego edycji, z zakresu oszczędzania energii w miejscu pracy przeszkolono przedstawicieli kilkunastu firm. Uczestnikom szkoleń przedstawiono zasady, dzięki którym można być bardziej przyjaznym środowisku. Rozdano im ulotki z zasadami oszczędzania energii i dyskutowano o nowych pomysłach dotyczących tego tematu. Przeszkolone osoby stały się „eko leaderami” i ich zadaniem było przekazanie zdobytej podczas szkolenia wiedzy swoim kolegom z pracy. Proste zasady można wykorzystać także w domu, zmniejszając wysokość rachunków. W ramach tegorocznej edycji projektu zaprojektowano naklejki przypominające o wyłączaniu nieużywanych urządzeń.

Aktualnie poszukiwane są także firmy, które zdecydują się dołączyć do tego projektu i rozpropagować na swoim terenie ideę oszczędzania energii, m.in. poprzez naklejenie naklejek w pomieszczeniu firmy, a także przedsiębiorstwa, które chcą wypróbować urządzenie redukujące zużycie prądu Eco Redux.

Źródło: Enactus WSZiB

Enactus WSZiB logo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *