Segregujesz – płacisz mniej!

W obliczu nadchodzących zmian w polskim prawie w zakresie odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców, IKEA pod hasłem „Segregujesz – płacisz mniej! IKEA. Ty tu urządzisz”, pragnie zachęcić klientów do przyjaznych środowisku zachowań.

Od 1 lipca 2013 r. w Polsce zacznie obowiązywać nowy system zarządzania odpadami komunalnymi. Oznacza to, że każda gmina ustali m.in. w jaki sposób odpady komunalne powinny być segregowane na jej terenie (na ile frakcji, czyli w ilu workach lub pojemnikach), a także określi wysokość obowiązkowej opłaty za gospodarowanie odpadami i sposób jej naliczania.

IKEA-segregowanie odpadow-SORTERA 3

By zachęcić Polaków do selektywnej zbiórki, wg nowego prawa opłata za odpady posegregowane będzie niższa – w niektórych gminach nawet dwukrotnie.

Według danych Eurostatu, w 2011 r. statystyczny Polak wyprodukował 315 kg odpadów, z których aż 71% trafiło na składowiska, podczas gdy średnia unijna to 37%. Z informacji tych płynie wniosek, że w Polsce zbyt mało odpadów jest poddawanych ponownemu przetworzeniu, a dzieje się to m.in. w wyniku braku ich poprawnej segregacji „u źródła”, czyli w miejscu powstawania. Aby zachęcić Polaków do selektywnej zbiórki, wg nowego prawa opłata za odpady posegregowane będzie niższa – w niektórych gminach nawet dwukrotnie. Tak więc, segregując odpady nie tylko można dbać o środowisko, ale również sporo zaoszczędzić.

IKEA od wielu lat promuje odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naturalnymi i działania na rzecz środowiska naturalnego. Minimalizowanie ilości odpadów, ich ponowne przetwarzanie, a co za tym idzie odpowiednie sortowanie „u źródła” jest codzienną praktyką firmy. Sklepy IKEA posiadają swoje własne „centra recyklingu”, dlatego ponad 90% wytworzonych w nich odpadów jest dokładnie posortowanych oraz przekazywanych do ponownego przetworzenia. – W IKEA nieustannie opracowujemy produkty i rozwiązania, które mają inspirować naszych klientów do bardziej zrównoważonego stylu życia. Segregacja odpadów to jeden z naszych ulubionych tematów. Tym bardziej cieszą nas wszystkie działania, które ją wspierają – powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Polska.

W swojej ofercie IKEA posiada szeroką gamę produktów wspierających odpowiednie sortowanie odpadów, które mogą zostać wykorzystane zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Wszystkie rozwiązania oferowane przez firmę pozwalają na zorganizowanie funkcjonalnej i estetycznej aranżacji pojemników w nawet najmniejszym pomieszczeniu. – Prowadzone przez nas badania pokazują, że klienci IKEA bardzo często mają problem ze zorganizowaniem funkcjonalnej i estetycznej segregacji odpadów w domu. Zazwyczaj kosze na odpady znajdują się w szafce pod zlewem, która ma ograniczoną przestrzeń do wstawienia kilku pojemników. W związku z tym bardzo istotne jest wybieranie rozwiązań pozwalających na stworzenie praktycznego zestawu pasującego do potrzeb danej rodziny – stwierdziła Katarzyna Dulko-Gaszyna.

Od wielu lat na całym świecie IKEA podejmuje liczne działania w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz promuje odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naturalnymi i poszanowanie środowiska. Działania te są wdrażane na etapie zarówno projektowania, produkcji, jak i transportu mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz. Obejmują także inwestycje w energię odnawialną czy efektywne zarządzanie odpadami w sklepach. Dla IKEA „Zrównoważone życie zaczyna się w domu”, dlatego firma stara się przekonać każdego, że może (i powinien) wziąć odpowiedzialność za swoje otoczenie, w tym stan środowiska naturalnego. IKEA w dużej mierze w tym pomaga, oferując ekologiczne produkty i rozwiązania, które bardzo często przynoszą też dodatkowe oszczędności.

Źródło: IKEA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *