„SAMOspłacający się dom”

Budowa 100 tys. domów jednorodzinnych w ciągu pięciu lat to cel programu „SAMOspłacający się dom”. Jego uruchomienie jest ściśle powiązane z przyjęciem przez Parlament przepisów tzw. dużego trójpaku energetycznego umożliwiajacego m.in. rozwój rynku mikro- i małych odnawialnych zródeł energii.

Powołana 6 czerwca br. pod patronatem Pracodawców RP, Koalicja Eko-Polska będzie dążyc do szybkiego przyjęcia i wdrożenia tych rozwiązań prawnych. Przygotowany przez ekspertów BOŚ Banku program jest kompleksowym rozwiązaniem obejmującym budowę, finansowanie i wyposażenie tysięcy domów. W Programie biorą udział między innymi firmy: Murator, Amica, Barlinek, Black Red White, Opoczno oraz Cersanit.

„SAMOspłacający się dom”, to nieruchomość, która zarabia sama na siebie. Kluczowym, a zarazem innowacyjnym rozwiązaniem, jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej do produkcji prądu. Mikroelektrownia słoneczna o mocy 40kW usytuowana na działce przynależnej do domu, będzie nie tylko dostarczać darmowy prąd mieszkającej w nim rodzinie, ale też zwiększać jej dochody dzięki sprzedaży nadwyżek energii do sieci – mówił Mariusz Klimczak, prezes zarządu BOŚ Banku.

Budowane w ramach Programu domy mają być wyposażone kolektory słoneczne, pompa ciepła oraz energooszczędny sprzęt AGD. Urządzenia te mają w istotny sposób ograniczyć miesięczne koszty związane z użytkowaniem nieruchomości.

Wpływy z własnej mikroelektrowni oraz korzyści płynące z oszczędności powstałych dzięki zastosowaniu rozwiązań eko według naszych szacunków wyniosą ok. 3500 zł miesięcznie. Można je nazwać dodatkową pensją uzyskiwaną przez rodzinę. Dzięki tym środkom realne stanie się sfinansowanie tego typu inwestycji. Dziś znajduje się ona jedynie w sferze marzeń przeciętnej polskiej rodziny. Uruchomienie Programu będzie jednak możliwe dopiero po wejściu w życie przepisów zawartych w projekcie Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii – dodał Mariusz Klimczak.

Zgodnie z założeniami Programu „SAMOspłacający się dom”, zaangażowanie klienta w proces budowy, urządzenia nieruchomości będzie minimalne, ale niezbędna jest ogrodzona, niezacieniona działka o powierzchni, co najmniej 2 tys. m2, która jest jedynym wymaganym wkładem własnym klienta. Spełniający ten warunek musi wówczas wybrać jeden z udostępnionych przez BOŚ Bank projektów domów, wskazać lokalizację i podpisać dokumenty.

Finalne koszty inwestycji mają zależeć od wybranego projektu, np. dla domu o powierzchni 92 m2 wyniosą one ok. 560 tys. zł. Cena uwzględnia projekt, wyposażenie, instalację fotowoltaiczną na działce. W przypadku kredytu zaciągniętego na 25 lat (założenie marży banku – 1,5%), miesięczne przychody ze sprzedaży nadwyżki energii wraz z oszczędnościami na kosztach utrzymania domu będą przewyższać ratę kredytu o ok. 600 zł.

Inicjatorzy programu stawiają sobie za cel budowę 100 tys. nowych domów na terenie całej Polski w ciągu pięciu lat.  Budowa domów ma zapewnić rynek zamówień o wartości 60 mld zł skutkując podwyższeniem tempa wzrostu PKB o ok. 1 pkt. proc. rocznie. Pozwoli to utworzyć ponad 50 tys. nowych miejsc pracy, w tym ok. 15 tys. w budownictwie.

Ich zdaniem montaż 100 tys. instalacji fotowoltaicznych o mocy maksymalnej 40 kW każda pozwoli także na powstanie 4 GW nowych mocy w OZE, a pozwoli na ograniczenie emisji CO2 o ok. 3.5 mln ton rocznie rok, SO2 – 16 tys. ton, a NOx – 6 tys. Dodatkowo według ich szacunków instalacja kolektorów słonecznych i pomp ciepła w ramach Programu „SAMOspłacający się dom” pozwoli na ograniczenie emisji CO2 o dodatkowe 570 tys. ton rocznie.

Źródło: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *