Rok 2030 rokiem pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Depositphotos_12259058_l-2015Za przygotowanie do jej budowy odpowiedzialna jest spółka PGE  EJ1. To ona w porozumieniu z doradcą technicznym , firmą AMEC Foster Wheeler  dokonuje wszelkich starań aby z powodzeniem zakończyć to ważne zadanie.

Jeśli chodzi o lokalizację elektrowni, obecnie bierze się pod uwagę Województwo pomorskie, a mianowicie miejscowości Choczewo i Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo oraz Żarnowiec w gminie Krokowa.

Jak podaje portal gospodarczy  wnp.pl , spółka pracuje właśnie nad nowym harmonogramem budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Póki co zakładają, że postępowanie zintegrowane będzie miało swój finał w 2019 roku.

Po drodze do finału zaplanowano m.in. złożenie wniosku do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz uruchomienie postępowania zintegrowane w 2015 roku. W kolejnym roku przewiduje się rozpoczęcie oceny lokalizacji, rozpocząć pracowanie raportu z oceny lokalizacyjnej, a następnie opracowanie raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko już w 2017 rok. Ważnym elementem wszystkich raportów jest też zasięgnięcie opinii Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki w sprawie rozwiązań organizacyjno – technicznych planowanych prze Spółkę PGE .

Portal nuclear.pl podaje, że przedstawienie ostatecznych wniosków z prowadzonych analiz, w zakresie niezbędnej aktualizacji całościowego harmonogramu zawartego w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej nastąpi w I kw. 2016 r. w formie stosownego raportu skierowanego do Ministerstwa Gospodarki, po wcześniejszym uzyskaniu akceptacji korporacyjnych. Taka sekwencja działań wynika z zapisów art. 108 Prawa Atomowego, która przewiduje ustawowy obowiązek sporządzenia sprawozdania z realizacji PPEJ do 30 czerwca 2016 r. oraz, w oparciu o wnioski ze sprawozdania, aktualizację samego Programu (w tym harmonogramu).

Opracowanie

Marzena Springer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *