„Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”

Edukacyjna kampania ekologiczna „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci” została zainicjowana przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Zgłoszenia uczestników do programu zakończyły się. Kampania spotkała się z pozytywnym przyjęciem i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Śląska, Małopolski i Mazowsza. W województwach tych występuje problem niskiej emisji. 

Każda szkoła zgłoszona do programu otrzyma zestawy edukacyjne ze scenariuszami lekcji oraz eksperymentami dla najmłodszych. Dzięki ANTYSMOGBOXom nauczyciele zrealizują lekcje ekologiczne dotyczące jakości powietrza i sposobom na ich poprawę. Następnie inicjatorzy biorąc pod uwagę zaangażowanie uczniów i .  i innowacyjność w prowadzeniu zajęć wybiorą autorów najlepszych i najbardziej kreatywnych lekcji. Każda z trzech zwycięskich szkół otrzyma warte 30 tys. zł  nowoczesne wyposażenie dla pracowni przyrodniczych.

– Bardzo się cieszymy, że nasz program spotkał się z tak dużym zainteresowaniem zarówno wśród szkół, jak i gmin. Zła jakość powietrza w Polsce jest realnym problemem, a jednym z głównych sposobów na walkę z tym zjawiskiem jest edukacja i budowa świadomości ekologicznej – powiedział Łukasz Kroplewski, Wiceprezes PGNiG SA.

Po przeprowadzonych lekcjach do jednej szkoły w każdym województwie przyjedzie Radek Brzózka, ambasador programu „Powietrze bez śmieci”. Znany prezenter telewizyjny wraz z dziećmi i nauczycielami przeprowadzi eksperymenty naukowe związane z zanieczyszczeniami powietrza.

– To ważne, aby już od najmłodszych lat dzieci uczyły się, jak dbać o środowisko naturalne i przekazywały tę wiedzę swoim rodzicom. Tylko wspólnie możemy sprawić, że w przyszłości będziemy oddychać czystym powietrzem – podkreśla Zbigniew Kajdanowski, Prezes Fundacji PGNiG.

Spośród 170 gmin, które zgłosiły się do programu pięć z nich zostanie nagrodzonych. Na terenie zwycięskich gmin wybudowane zostaną Naukowe Stacje Zabaw PGNiG o wartości 100 tysięcy złotych. O wyborze laureatów zadecyduje glosowanie internautów. Odwiedzając stronę  www.powietrzebezsmieci.pl i głosując na swoją gminę zwiększamy jej szansę na wygraną. Do oddania głosu niezbędne będzie zapoznanie się z przygotowanym materiałem edukacyjnym o zanieczyszczeniach powietrza i udzielenie odpowiedzi na proste pytanie ekologiczne. Aby wyrównać szanse wszystkich gmin, w głosowaniu zwyciężą te, które otrzymają największą liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców.Głosy obliczane są na podstawie stosunku pomiędzy liczbą mieszkańców w danej gminie, a liczbą oddanych głosów.

Głosowanie potrwa do 28 lutego br., a ostatnią zwycięską gminę poznamy już 2 marca.

Trzymamy kciuki za wszystkie szkoły i gminy biorące udział w projekcie.

fot. Depositphotos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *