Przestrzeń warta POZNANIA

Uprawa rzodkiewki, sałaty i ziół w środku osiedla? Truskawki, maliny i porzeczki wprost z osiedlowego ogródka? Wydaje się to nierealne, ale dzięki realizacji ogrodu społecznego „Mozaika”, stało się to możliwe!

W centrum osiedla Czecha” w Poznaniu, na początku kwietnia z udziałem mieszkańców powstał ogród, w którym w specjalnych skrzyniach (tzw. zagajnikach) zostały zasiane warzywa (w tym sałata, rzodkiewka, koperek, szczypiorek), a na wyznaczonym terenie posadzone kwiaty, zioła oraz drzewa i krzewy owocowe. Skąd wziął się pomysł na taką realizację?

– Ogrody społeczne zyskują dopiero na popularności, a chcąc rozpowszechnić ideę ich powstawania,  postanowiliśmy, że będą one tematem kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu „Inspiracje w przestrzeni”,  organizowanego przez miesięcznik „Zieleń Miejska”. Jego efektem jest projekt ogrodu, który został zrealizowany właśnie na ratajskim osiedlu – wyjaśnia Marta Siatka z firmy ABRYS, która jest organizatorem przedsięwzięcia.

Powstanie ogrodu nie byłoby możliwe bez zaangażowania Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych”, a także sponsorów,  którzy dostarczyli  niezbędne rośliny, materiały, narzędzia oraz ziemię. Nie można też zapomnieć o grupie mieszkańców osiedla, bez których ten projekt pozostałby tylko koncepcją, zapisaną „na papierze”.

Mieszkańcy sami angażują się w prace związane z tworzeniem oraz pielęgnacją ogrodu, a że jest to projekt otwarty można się do niego przyłączyć w każdym momencie. Zapraszamy więc wszystkich pasjonatów zieleni do wspólnych prac w ogrodzie i korzystania z jego dobrodziejstw – przekonuje M. Siatka.

Bieżące informacje na temat ogrodu znajdują się na stronie www.facebook.com/OgrodSpolecznynaOsiedluCzecha/.  Można też dzwonić pod numer: 61 655 81 08

Do zobaczenia w ogrodzie!

Małgorzata Masłowska-Bandosz

sdr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *