Ponad 10 mln zł na projekty badawcze dotyczące CCS

Rusza kolejny konkurs w Programie Polsko-Norweska Współpraca Badawcza w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Na projekty badawcze, obejmujące wychwytywanie i składowania dwutlenku węgla (Carbon Capture and Storage – CCS) Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy 10,5 mln euro.

Program Polsko-Norweska Współpraca Badawcza stworzony został by zapewnić finansowanie badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych wspólnie przez organizacje badawcze w Polsce i Norwegii. Bardzo duży nacisk położono na wzmocnienie współpracy instytucji z obu państw a mechanizmy wdrażane w celu intensyfikacji tej współpracy obejmują także komponent mobilności naukowej. Pozwala on polskim i norweskim wykonawcom projektów korzystać z doświadczeń badawczych partnera.

Projekty, dla których nabór potrwa od 13 września do 15 listopada br., powinny koncentrować się na obszarach dotyczących technologii wychwytywania i składowania CO2 (CCS), obejmujących: instalacje pilotażowe, nowe innowacyjne rozwiązania w zakresie wychwytywania CO2, pozyskanie wiedzy usprawniającej składowanie CO2 na szeroką skalę, wpływ na środowisko, a także wzmacnianie społecznej i politycznej świadomości w zakresie CCS. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów wynosi  ponad 10,5 mln euro.

Program Polsko-Norweska Współpraca Badawcza, realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014, został uruchomiony w obecności Ambasadora Królestwa Norwegii oraz Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w 2012 r. W tym samym roku ogłoszono dwa konkursy: konkurs główny tzw. core call na projekty polsko-norweskie w obszarach takich jak ochrona środowiska, zmiany klimatyczne, zdrowie, nauki społeczne i współpraca dwustronna,równość płci oraz równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, a także konkurs w ramach Funduszu Małych Grantów tzw. Small Grant Scheme na projekty realizowane przez kobiety w naukach technicznych.Dofinansowanie otrzymało 95 projektów w łącznej kwocie wynoszącej ponad 60 mln euro.

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *