Polsko-indyjskie rozmowy o środowisku

Współpraca w obszarze zielonych technologii, efektywności energetycznej, a także organizacja konferencji klimatycznej COP19 były głównym przedmiotem spotkania ministra środowiska Marcina Korolca z delgacją TERI (The Energy and Resources Institute).

TERI to jedna z najważniejszych organizacji indyjskich zajmujących się ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem.

Jednym z tematów spotkania była wymiana doświadczeń w obszarze efektywności energetycznej jako jednego ze sposobów skutecznej redukcji emisji gazów cieplarnianych. W ciągu ostatnich dziesięciu lat w Polsce dokonał się ogromny postęp w tym obszarze. Było to możliwe przede wszystkim dzięki przedsięwzięciom termomodernizacyjnym realizowanym m.in. ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W Polsce istnieje nadal duży potencjał w obszarze poprawy efektywności energetycznej, szczególnie w sektorze budownictwa. Zainstalowanie systemów kontroli zużycia energii w nowych budynkach oraz termoizolacja istniejących mogą do 2030 r. obniżyć emisję w sumie o 30 MtCO2 – co stanowi ok. 13 % łącznego potencjału redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Obecnie wspieranie efektywności energetycznej w Polsce odbywa się za pomocą wielu źródeł. Do najważniejszych z nich należą: Fundusz Termomodernizacji i Remontów oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas spotkania delegacja TERI wyraziła także zainteresowanie współpracą w sektorze zielonych technologii. Gości szczególnie zainteresował projekt Ministerstwa Środowiska – GreenEvo. Przedsięwzięcie to skupia polskie, innowacyjne technologie środowiskowe i pomaga w ich promocji na zagranicznych rynkach.

Rozmawiano m.in. o możliwości prezentacji technologii GreenEvo w trakcie indyjskich spotkań i konferencji dotyczących zrównoważonego rozwoju i energii, a w szczególności podczas: The GRIHA Summit, The Delhi Sustainable Development Summit oraz The Indo-Polish Energy Summit.

Podczas spotkania udało się nam poruszyć wiele kluczowych dla obu krajów kwestii. Za owocne uważam m.in. rozmowy dotyczące współpracy przy promocji polskich technologii GreenEvo w Indiach. Dyskutowaliśmy także o oczekiwaniach wobec listopadowego szczytu klimatycznego COP19. Tym samym kontynuujemy rozmowy z delegacjami poszczególnych krajów w sprawie COP, zbieramy pomysły i opinie, by następnie przedstawić je w Warszawie – powiedział minister Korolec.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *