Polskie uprawnienia na EEX

Minister Środowiska podpisał umowę z giełdą European Energy Exchange (EEX), na mocy której Polska będzie tymczasowo sprzedawała swoje uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych poprzez Wspólnotową Platformę Aukcyjną prowadzoną przez EEX.

Aukcje polskich uprawnień do emisji zostaną prowadzone niezależnie od aukcji realizowanych przez EEX w imieniu Komisji Europejskiej i 24 państw członkowskich. Od 16 września br. będą obywać się one w każdy poniedziałek, w godzinach od 13.00 do 15.00. Dokładne daty aukcji oraz wolumeny uprawnień do emisji przeznaczonych do sprzedaży dostępne są na stronie EEX oraz na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).

Aby spełnić formalne wymogi uczestnictwa w aukcjach, Polska wyznaczyła KOBiZE jako prowadzącego aukcje, który w imieniu Polski będzie sprzedawał uprawnienia do emisji na aukcjach. Giełda EEX zaakceptowała i zatwierdziła KOBiZE jako prowadzącego aukcje.

Sprzedaż polskich uprawnień do emisji na Wspólnotowej Platformie Aukcyjnej będzie odbywać się do czasu wyłonienia przez Polskę krajowej platformy aukcyjnej, co będzie możliwe po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących systemu handlu uprawnieniami do emisji.

 Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *