Polski zespół zwycięzcą konkursu Quarry Life Award

Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX zdobyło główną nagrodę w konkursie przyrodniczym organizowanym przez koncern HeidelbergCement w 22 krajach na całym świecie. Zespół z Wrocławia, uczestniczący w polskiej edycji organizowanej przez Grupę Górażdże, pokonał 95 finałowych drużyn – łącznie niemal 400 projektów, wygrywając 30 tys. euro. Gala podsumowująca międzynarodową edycję QLA odbyła się 9 grudnia w Pradze.

qCelem konkursu Quarry Life Award jest promowanie ochrony bioróżnorodności na terenach kopalń surowców mineralnych należących do koncernu HeidelbergCement. Do udziału w konkursie zapraszani są naukowcy, studenci, organizacje oraz instytucje przyrodnicze. Ich zadaniem jest realizacja projektów ukierunkowanych na ochronę bioróżnorodności w kopalniach w trakcie eksploatacji, a także skuteczną rekultywację po jej zakończeniu. Uczestnicy walczą o nagrody pieniężne na szczeblu krajowym oraz międzynarodowym – łączna pula nagród w obu edycjach wynosi niemal 90 tys. euro.

Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX, które w ramach tegorocznej edycji QLA zrealizowało projekt poświęcony herpetofaunie, czyli wszystkim gatunkom płazów i gadów występujących w Kopalni Wapienia Górażdże, zostało przez jury ocenione najwyżej, zdobywając nagrodę główną o wartości 30 tys. euro.

– Projekt Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX spełnia wszystkie założenia konkursu Quarry Life Award, łącząc w sobie aspekty edukacyjny, naukowy i praktyczny – argumentował wybór międzynarodowego jury Daniel Gauthier, członek zarządu koncernu HeidelbergCement odpowiedzialny za politykę zrównoważonego rozwoju. – Zespół przedstawił jasne rekomendacje odnośnie prac rekultywacyjnych, uwzględniających ochronę populacji gadów i płazów, które koncern może teraz wykorzystać w praktyce – dodał Gauthier.

W ramach udziału w konkursie Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX dokonało kompleksowej inwentaryzacji płazów i gadów w Kopalni Wapienia „Górażdże”, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków rzadkich, głównie gniewosza plamistego, unikatowego w Polsce gatunku węża dusiciela. Na tej podstawie zostały przygotowane wytyczne dotyczące rekultywacji. W raporcie podsumowującym projekt stowarzyszenie z Wrocławia zaprezentowało nawet komiks edukacyjny przybliżający najważniejsze informacje o płazach i gadach, z którym każdy może zapoznać się, wchodząc na stronę http://www.quarrylifeaward.pl/. Wygraną członkowie stowarzyszenia zamierzają przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu do dalszych badań, ekspedycje naukowe oraz kontynuację badań nad rzadkimi gatunkami herpetofauny.

– Planujemy rozszerzyć nasze badania nad gniewoszem plamistym, zagrożonym gatunkiem węża, którego występowanie potwierdziliśmy w Kopalni Górażdże. Okazuje się, że dotąd niepoznane stanowiska tego węża znajdują się również w innym miejscach w województwie opolskim, a także dolnośląskim. To od tych województw rozpoczniemy dalsze badania – wyjaśnia Edyta Turniak, prezes Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX, koordynator najlepszego zespołu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *