Platforma dla chemii

www.pl.depositphotos.com/fikmikRozpoczęto realizację nowego ogólnoeuropejskiego projektu, którego celem jest zwiększenie efektywności energetycznej w przemyśle chemicznym, szczególnie w grupie małych i średnich firm.

Projekt o nazwie Sectoral Platform in Chemicals for Energy Efficiency Excellence (SPiCE3) koordynuje CEFIC (European Chemical Industry Council). Pieniądze na jego realizację pochodzą z Unii Europejskiej w ramach systemu Intelligent Energy Europe.

W skład projektu wchodzi 11 krajowych federacji chemicznych z Belgii, Bułgarii, Czech, Finlandii, Niemiec, Grecji, Włoch, Holandii, Szwecji, Wielka Brytania oraz Polski (Polska Izba Przemysłu Chemicznego).

– Europejski przemysł chemiczny przez ostatnie 20 lat poczynił ogromny postęp w zakresie efektywności energetycznej, zwłaszcza w przypadku większych firm chemicznych. Projekt ten ma na celu wypełnienie luki między dużymi i mniejszymi przedsiębiorstwami, które często nie posiadają wiedzy i odpowiednich narzędzi, aby skutecznie kontrolować zużycie energii i prowadzić procesy produkcyjne w sposób efektywny energetycznie – powiedziała manager CEFIC ds. energii, Martina Beitke.

Dwuletni projekt umożliwi przedsiębiorstwom korzystanie z istniejących już narzędzi efektywności energetycznej oraz wymianę najlepszych praktyk za pomocą platformy on-line. W ramach projektu odbędą się również warsztaty branżowe i szkolenia. Inicjatywy podejmowane przez przedsiębiorstwa chemiczne w zakresie efektywności energetycznej będą także uznawane za realizację zobowiązań w zakresie Programu „Responsible Care”. W związku z tym nowa kategoria nagród w ramach corocznego Konkursu Programu Responsible Care będzie przyznana podmiotom, które skutecznie zmniejszyły swoje zapotrzebowanie na energię.

Energia może stanowić nawet połowę kosztów operacyjnych w produkcji chemikaliów. W latach 1990 – 2010 firmy w Europie, ograniczając wysokie koszty energii, zmniejszyły o połowę jej zużycie na jednostkę produktu, ale sektor małych i średnich przedsiębiorstw potrzebuje więcej wsparcia. Istniejące inicjatywy branżowe, takie jak CARE + „Program efektywności energetycznej dla MŚP”, zostaną wbudowane SPICE3. Mniejsze firmy, które korzystają z narzędzi CARE + deklarują zmniejszenie zużycia energii o 10 – 15% .

Źródło: Polska Izba Przemysłu Chemicznego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *