PARP doradza w zakresie ochrony środowiska

Już pod koniec czerwca br. polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z  najnowszej usługi doradczej PARP w zakresie ochrony środowiska, realizowanej w ramach Krajowego Systemu Usług. Przedsiębiorca będzie pokrywał  tylko 30%  kosztów przedsięwzięcia.

Usługa będzie składała się z trzech etapów. W ramach pierwszego z nich u przedsiębiorcy zostanie przeprowadzony audyt środowiskowy, w ramach którego konsultanci sprawdzą, czy i jak firma wypełnia nałożone na nią  obowiązki, wynikające z licznych przepisów środowiskowych. Jego efektem będzie szczegółowy raport zawierający nie tylko opis stanu faktycznego w przedsiębiorstwie, ale przede wszystkim zalecenia dotyczące koniecznych do przeprowadzenia działań.

Drugi etap stanowi wsparcie przedsiębiorcy we wdrażaniu zaleceń z poaudytowego raportu. Konsultanci pomogą w sporządzeniu  niezbędnej dokumentacji, uzyskaniu koniecznych zgód czy zezwoleń, wprowadzeniu rozwiązań zapewniających właściwe postępowania z odpadami, a nawet w pomiarach hałasu towarzyszącego prowadzonej działalności gospodarczej.

Etap trzeci to szkolenie dla przedsiębiorcy, dzięki któremu będzie on mógł samodzielnie obliczyć wysokość wszelkich opłat środowiskowych, z którymi wiąże się prowadzona przez niego działalność. Podczas tego szkolenia przedsiębiorca pozna też najbardziej skuteczne narzędzia pozwalające zidentyfikować stopień korzystania ze środowiska i rozmaite opłaty z tym związane.

– Praktycznie każdy rodzaj działalności gospodarczej wiąże się z określonymi wymaganiami środowiskowymi. Niestety, przeważająca większość przedsiębiorców nie ma na ten temat żadnej wiedzy. Tym bardziej, że przepisy w zakresie gospodarki odpadami znacznie się ostatnio zmieniły i już zapowiadane są w nich kolejne zmiany. Nowa usługa pomoże przedsiębiorcom odnaleźć się w tym gąszczu prawnym: nie tylko upewnić się, jakim przepisom podlega ich branża ale przede wszystkim prowadzić działalność w absolutnej zgodzie z wszelkimi wymogami środowiskowymi – mówi Mariola Misztak–Kowalska, dyrektor Departamentu Rozwoju Instytucji Otoczenia Biznesu w PARP.

Usługa w zakresie ochrony środowiska realizowana będzie w całej Polsce.

 Źródło: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *