Orzeł przedni pod szczególną ochroną

Od października 2013 r. marka Harnaś chroni tatrzańskie orły przednie. Dzięki umowie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym zagrożony gatunek otrzyma wsparcie, które pomoże mu odzyskać panowanie nad górami.

Orzeł przedni to gatunek wyjątkowy dla Tatr i Polski. Od zawsze jest symbolem i integralną częścią górskiego krajobrazu. Niestety, pomimo znaczącej roli w ekosystemie i w kulturze (swoją nazwę zawdzięczają mu, m.in.: Orla Perć, Orla Baszta czy Orle Turniczki) grozi mu wyginięcie.

Biorąc pod uwagę tę trudną sytuację oraz odwieczną obecność w tożsamości Tatr, marka Harnaś będzie aktywnie wspierać działania Tatrzańskiego Parku Narodowego, którego celem jest utrzymanie oraz rozwój populacji tego gatunku. Ma to zapewnić nie tylko przetrwanie, ale również zwiększenie liczebności osobników.

Marka Harnaś, która nierozerwalnie związana jest z klimatem gór i ich przyrodą, angażuje się w zapewnienie ochrony tego gatunku ściśle kojarzonego z Tatrami i dlatego od października 2013 r. została oficjalnym sponsorem tatrzańskiego orła przedniego. Każda osoba, kupując w tym czasie butelkę lub puszkę Harnasia, wesprze ochronę orłów przednich.

– W naszych działaniach na rzecz ochrony przyrody kierujemy się zasadą: „Im więcej wiemy, tym lepiej chronimy”. Dlatego skupiamy się głównie na obserwacjach, czyli monitoringu, a potem analizujemy zagrożenia poszczególnych gatunków. To samo dotyczy orła przedniego. Dawniej w Tatrach był on gatunkiem niezagrożonym, ale wskutek polowań, kłusownictwa, a później niepokojenia znalazł się na granicy zagłady. To gatunek terytorialny – gniazda poszczególnych par oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów, ale zakładane są tylko w odpowiednim środowisku. Orły przednie są monogamistami, pozostają w stałym związku do śmierci jednego z partnerów. W połowie marca samica składa zwykle zaledwie jedno jajo. Orły są bardzo płochliwe. Niepokojone w trakcie lęgów opuszczają miejsce gniazdowania. To daje wyobrażenie jak problematyczna może być ochrona gatunku przy wzmożonym ruchu turystycznym. Liczymy na to, że dzięki wsparciu marki Harnaś i jej konsumentów, nasze służby zostaną doposażone w wysokiej klasy sprzęt, który usprawni monitoring orła. To pomoże nam lepiej go poznać i chronić. Chcemy również edukować turystów o konieczności zapewnienia orłom spokoju, dzięki czemu być może odzyska on utracone ostoje – mówi Paweł Skawiński, Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

– To wielki zaszczyt i odpowiedzialność, że wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym możemy przyczynić się do ochrony gatunku, który jest tak symboliczny w naszej kulturze. Mamy nadzieję, że nasz wkład we wsparcie orła przedniego pomoże temu gatunkowi odzyskać należne mu miejsce oraz utrwali go w kulturze i górskim krajobrazie – mówi Maciej Szydłowski – Junior Brand Manager marki Harnaś. – Nawiązując współpracę z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, Harnaś daje możliwość swoim konsumentom, aby aktywnie przyczynili się do wspierania orła przedniego. Wierzymy, że wielu z nich zaangażuje się w tę akcję i wesprze nas w ochronie zagrożonego gatunku – dodaje.

Źródło: Carlsberg Polska

One thought on “Orzeł przedni pod szczególną ochroną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *